Sikorsky koupí polský PZL Mielec

Americký výrobce helikoptér Sikorsky Aircraft, divize firmy United Technologies Corp., se v zásadě dohodl na koupi polské státní společnosti PZL Mielec, největšího výrobce letadel v zemi. Informoval o tom v noci na včerejšek mluvčí firmy Sikorsky Ed Steadham, žádné další detaily však neposkytl.
Steadham také popřel zprávu polských médií, že akvizice je nějakým způsobem spojena se soutěží Polska na nákup 60 až 80 helikoptér v hodnotě čtyř miliard dolarů. "To není pravda. Není zde spojení. V tuto chvíli se žádný polský tendr na helikoptéry nekoná," řekl Steadham agentuře Reuters.
Zároveň upozornil, že Sikorsky se loni tendru na dodávky helikoptér zúčastnil, avšak polská vláda soutěž zrušila a zatím neoznámila nový termín. Společnost by však do takové soutěže určitě šla. "Každý důležitý výrobce vrtulníků by měl mít o takový tendr zájem," dodal.
Sikorsky již loni v září představil plány na zřízení montážní továrny na helikoptéry Black Hawk v Polsku, které by provozoval právě ve spolupráci s firmou Mielec. Podle předpokladů by se součástky k vrtulníkům měly začít v závodě PZL Mielec vyrábět v roce 2008 a stroje Black Hawk by se odtud měly dodávat od roku 2010.
Již v září také Sikorsky oznámil, že jeho hlavním cílem je převzetí polského podniku, který zaměstnává kolem 1500 osob, napsala agentura Reuters. Úroveň zaměstnanosti přitom chtěl výrobce helikoptér nejen udržet, ale i zvýšit.
Americká společnost je také hlavním partnerem českého leteckého výrobce Aero Vodochody. Firma od roku 2000 spolupracuje s českou zbrojovkou na výrobě vrtulníků typu S-76. Bez zakázky pro jejich vrtulníky by Aero přišlo o 90 procent práce.
Kooperační smlouvy byly ovšem zpočátku nastaveny tak nešťastně, že Aero Vodochody na výrobě léta prodělávalo. Americký partner české části vrtulníků nakupoval za tak nízké ceny, že Aero na každém stroji tratilo až dvacet miliónů korun.
Bývalý šéf Aera Petr Hora si kvůli tomu vysloužil trestní stíhání, když ho policie obvinila z porušování povinností při správě cizího majetku.
Nyní mu hrozí až osm let vězení. Škodu, kterou Aero uzavřením utrpělo, vyčíslila policie na 2,4 miliardy korun.
Vodochodskou zbrojovku dostal nakonec obchod se Sikorským na pokraj kolapsu. Od bankrotu musel nakonec firmu zachraňovat stát desetimiliardovou finanční výpomocí.
Novému vedení české společnosti, které přišlo v roce 2004, se ale podařilo vyjednat se Sikorským lepší podmínky a výroba vrtulníků je od té doby zisková. Předloni tvořila zakázka pro firmu Sikorsky dokonce čtyři pětiny příjmů Aera z celkové částky 2,55 miliardy korun.