Češi, Slováci či Maďaři by v Rakousku mohli snadněji najít pracovní uplatnění zvláště v oborech s nedostatkem pracovních sil. Deníku Die Presse to řekl rakouský ministr hospodářství Martin Bartenstein, podle něhož se na uvolnění kvót dohodli vyjednávači sociálních demokratů (SPÖ) a lidové strany (ÖVP) během koaličních rozhovorů.

V Rakousku v současnosti řádně pracuje kolem 60.000 občanů z nových členských států EU. Podle Bartensteina by nyní mohlo být z ročních kvót pro zaměstnávání cizinců dodatečně vyňato "několik stovek až tisícovka" řemeslných odborníků, jako jsou svářeči nebo elektrikáři. O přesném vymezení oborů, na něž se toto uvolnění bude vztahovat, však má ministerstvo hospodářství teprve rozhodnout.

Neomezený přístup na rakouský pracovní trh budou mít lidé z nových zemí EU nejdříve v roce 2009, nejpozději pak v roce 2011. Pokud chce dnes rakouský zaměstnavatel najmout pracovníka například z České republiky, potřebuje od úřadu práce (AMS) potvrzení, že se o dané místo neuchází Rakušan nebo občan některé ze "starých" členských zemí unie. Po roce výkonu zaměstnání se pak tento zaměstnanec může v Rakousku bez omezení ucházet o práci i v jiných oborech.

Zvýšeného konkurenčního boje a „mzdového dumpingu“ po uvolnění kvót se Bartenstein neobává. Podle něj má chystané opatření pouze odstranit nedostatek pracovních sil v některých oborech, nikoli vyvolat jejich nadměrnou nabídku.
Nezměněna má zůstat kvóta 1000 pracovníků pro klíčové síly ze třetích států, jako jsou například Švýcarsko, USA či Kanada. Pro ty se připravuje jediná úprava, spočívající v takzvaném "přesouvání kontingentů".

To podle Bartensteina znamená, že pokud jedna spolková země svou kvótu vyčerpá, a druhá nikoli, mohou být zbylá místa převedena na první z nich. Například Dolní Rakousy a Vídeň v uplynulém roce své kvóty vyčerpaly už v létě.
Na odborníky z nečlenských zemí EU se má přitom rovněž vztahovat nové uvolnění pracovního trhu, takže například švýcarský svářeč by měl mít stejnou šanci najít v sousední zemi práci jako jeho český kolega.