Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) našla v jednom nejmenovaném íránském jaderném zařízení plutonium a stopy obohaceného uranu. V zápětí zástupci této organizace požádali vrcholné představitele země o vysvětlení.

 

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v úterý prohlásil, že jeho země brzy oslaví završení svého atomového programu zaměřeného na produkci jaderného paliva.

 

Prezident zároveň řekl, že v brzké době zašle poselství obyvatelům Spojených států, aby jim vysvětlil íránskou politiku. Projevil také připravenost vyjednávat přímo s USA, pokud Washington změní vůči Teheránu své chování. Americký Bílý dům zareagoval prohlášením, že nic měnit nemusí a že Teherán musí začít být konstruktivní.

 

Írán provozuje již dvě kaskády po 164 centrifugách v Natanzu. Odstředivky obohacují uran, jak Írán tvrdí, k výrobě paliva jaderných elektráren. Tímtéž procesem je ale také možné získat uran pro atomovou bombu. Podle odborníků OSN Íránci uran obohacují na pět procent, což je dostačující jen pro elektrárny. Pro směsi do atomové bomby musí být obohacen na 80 procent. Do března 2007 chce mít Teherán v provozu na 3000 odstředivek.

 

Experti MAAE nyní připravují zprávu pro schůzku 35 členů agentury, která se bude konat příští týden. MAAE dnes poskytla připravovanou zprávu světovým tiskovým agenturám. Podle AP odborníci chtějí, aby Írán vysvětlil nález plutonia a stop obohaceného uranu v jednom z provozů. Viní také Teherán, že s MAAE nespolupracuje dostatečně při objasňování těch aspektů jaderného programu, které vzbuzují podezření.

 

Čtyřstránková zpráva konstatuje, že Írán pokračuje v obohacování uranu, a to i přes nesouhlas Rady bezpečnosti OSN. Odborníci upozornili, že MAAE nebude moci potvrdit mírový účel íránského jaderného programu, jestliže Íránci lépe nezpřístupní provozy a nebudou lépe spolupracovat.

 

Ahmadínežád v úterý prohlásil, že Íránu se podařilo zvládnout celý cyklus výroby jaderného paliva. "Díky moudrosti a odolnosti lidu je v úterý naše postavení stabilizované. Vkládám velké naděje do toho, že budeme schopni uspořádat velké oslavy nuklearizace Íránu již letos," řekl Ahmadínežád novinářům. Íránský kalendářní rok končí 20. března.

"Mnozí Američané mě žádali, abych s nimi promluvil a vysvětlil názor íránského lidu. Brzy se to stane a pošlu jim poselství," dodal. Podrobnosti o obsahu zprávy ale nesdělil.

 

Ahmadínežád také prohlásil, že k jednání s USA má Írán podmínky. "Pokud změní chování, budeme s nimi jednat jako s jinými," řekl o americké vládě. Po vítězství amerických demokratů ve volbách do Kongresu stoupá podle agentur tlak na USA, aby přímo vyjednávaly s Íránem a se Sýrií o možnostech, jak uklidnit výbušnou situaci v Iráku.

 

"Nemyslím, že jde o úpravu chování USA. Společný postoj světa spočívá v tom, že je zapotřebí, aby Írán začal hrát konstruktivní roli v regionu, nevměšoval se do Iráku a zastavil aktivity kolem obohacování (uranu)," řekl zástupce Bílého domu Gordon Johndroe. Zároveň dodal, že stejný názor sdílejí nejvyšší představitelé Británie a Iráku.

 

Íránský prezident také tvrdil, že mezinárodní společenství se nakonec smířilo s tím, že Írán bude disponovat prostředky k výrobě vlastního jaderného paliva. USA a jejich spojenci prý nejprve byli rozhořčeni, protože chtěli monopol na jadernou energii, aby mohli vládnout světu a vnucovat svou vůli jiným státům. Nakonec ale souhlasili, tvrdil.

 

Rada bezpečnosti OSN stále jedná o možnosti zavedení sankcí vůči Íránu. Zejména Rusko, které je stálým členem rady s právem veta, ale neustále vznáší námitky na rozsah sankcí. Na straně Íránu je také víceméně Čína.

Ahmadínežád prohlásil, že konečným cílem je 60.000 centrifug, aby Írán mohl vyrábět palivo pro jaderné elektrárny. "Jsme na začátku cesty," řekl.