061227_05_1.jpg
Voda přijde ve vedru vhod. Výjimečná horka letos v létě znovu postihla Evropu. Vedla nejen k četným požárům, ale i k přemnožení škodlivých řas na Azurovém pobřeží Francie a Itálie. Hoteliéři počítali velké ztráty.

061227_05_2.jpg
Proti ohni ohněm. Hasiči v Kalifornii vypalují pás půdy v horách San Jacinto, aby zabránili šíření požáru. Říjnová katastrofa stála životy čtyř z nich a těžce zranila pět dalších. Požár zřejmě úmyslně založil šestatřicetiletý Raymond Oyler.

061227_05_3.jpg
Na dně přehrady Pejar, jednoho z vodních zdrojů pro australské Sydney, zůstalo jen vyschlé bláto. Katastrofální sucho, označované za nejhorší za stovky let, postihlo polovinu zemědělské půdy v Austrálii. Rok 2006 byl podle statistik globálně šestým nejteplejším v historii.

061227_05_4.jpg
Na tuto zahrádku v kavárně v bosenské Tuzle se nikomu příliš nechtělo. Městečko nedaleko metropole Sarajeva v březnu zapadlo sněhem, který sužoval celou zemi a způsoboval dopravní problémy. Neobvykle dlouhá zima se spoustou sněhu, trápila celou Evropu.

061227_05_5.jpg
Na obrázcích ze satelitu vypadá tajfun Durian jako abstraktní, barevný vír. Téměř sedmdesát tisíc rodin, které se s ním v listopadu a v prosinci na Filipínách a ve Vietnamu setkaly, připravil o domov a stovky dalších zabil. V Atlantiku byla letos naopak hurikánová sezóna mírná.

061227_05_6.jpg
Japonským opičkám makak tuhá zima nevadí. Neobvyklý chlad a sníh, který postihl provincii Nagano ve střední části země, "přežívaly" v horkých horských pramenech. Na podobné počasí jsou vybaveny, v zimě jim narůstá velmi hustý kožich. Jde o jediný druh opic, který žije tak daleko na severu.

Foto Bloomberg, ČTK/AP, isifa/epa, getty images