Saddám: Zemřu jako mučedník

Irák se chystá na "událost roku". Poprava exprezidenta Saddáma Husajna, jehož trest smrti v úterý potvrdil odvolací soud, se může odehrát každým dnem.
"Její příprava ještě nějaký čas potrvá," uvedl včera irácký ministr spravedlnosti Hášim Šiblí, kterého cituje agentura AFP.
Rozhodnutím odvolacího soudu začala běžet třicetidenní lhůta, během níž bude trest vykonán. "Dekret odvolacího soudu musí být předán prezidentskému úřadu. Prezidentem podepsaný dekret bude odeslán generálnímu ředitelství věznic, které bude pověřeno trest vykonat," prohlásil Šiblí.
V Iráku se po úterním potvrzení rozsudku nekonaly žádné velké protesty ani oslavy. Noviny zprávu přinesly ve strohém zpravodajství, bez komentářů.


Pouze bývalá irácká vládní strana Baas v reakci na očekávanou popravu pohrozila útoky na americké zájmy v celém světě. "Jestliže americká vláda uskuteční zločin (popravu), jsou strana Baas a odboj odhodlány pomstít se všemi prostředky kdekoli na světě a zaútočit na americké zájmy. "Za újmu způsobenou prezidentovi Saddámu Husajnovi ponese odpovědnost americká vláda," uvedla Baas v prohlášení.
Samotný Saddám Husajn oznámil v dopise, že je připraven zemřít jako mučedník. "Obětuji se. Pokud si to bůh bude přát, nechá mě poslat mezi mučedníky a správné lidi," uvedl exprezident.
Mluvčí Bílého domu Scott Stanzel řekl, že rozhodnutí o popravě je pro Iráčany milníkem, který umožní nastolit vládu práva. "Saddám dostal spravedlivý proces," vysvětlil Stanzel.


Německo a Francie naopak vyjádřily odmítavý postoj k rozsudkům smrti. Jejich vlády ale oznámily, že považují rozhodnutí o popravě bývalého prezidenta výhradně za záležitost Iráčanů.
Nejbouřlivěji reagoval v Evropě šéf italské Radikální strany Marco Pannella, jenž oznámil, že od úterního večera drží hladovku, aby popravě zabránil. (luc)