Orbitální sonda COROT vyrazila hledat nové planety

Ruská raketa Sojuz, která včera odstartovala z kazašského kosmodromu Bajkonur, úspěšně vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici COROT.
Sonda Evropské vesmírné agentury (ESA) bude v příštích 2,5 letech pátrat za hranicemi sluneční soustavy po nových planetách. ESA si od projektu slibuje objevení několika desítek dosud neznámých vesmírných těles a doufá, že mezi nimi budou i skalnaté planety podobné Zemi.
"Náš satelit COROT byl dokonale umístěn na orbitu," oznámil podle agentury Reuters Yannick d'Escatha, prezident francouzského Národního střediska pro výzkum vesmíru (CNES). To stálo u vzniku tohoto projektu, na němž se spolu s ESA podílely také Rakousko, Belgie, Německo, Španělsko a Brazílie.
Orbitální sonda o váze 670 kilogramů je vybavena vysoce citlivým teleskopem o průměru 30 centimetrů. Existenci takzvaných extrasolárních planet bude zjišťovat měřením světla vysílaného hvězdou v momentě, kdy jí obíhající planeta překříží dráhu. Každých 150 dní bude namířena na určitou oblast vesmíru a pak přesměrována na jinou. Pozorovat by měla až 120 000 hvězd.
ESA předpokládá, že tak přístroj objeví převážně velké plynné planety, jako je Jupiter. Věří však, že nalezne i skalnaté planety podobné Zemi. Velikostí budou nicméně "modrou planetu" několikanásobně převyšovat.
Vedle poznávání nových planet má COROT přinášet informace o hvězdách, kolem nichž tyto planety krouží.
Využívat bude vln vznikajících uvnitř hvězdy při takzvaném hvězdotřesení, při němž se mění její jas. Toto vlnění umožní astronomům vypočítat velikost, stáří a chemické složení sledované hvězdy. (čtk)