Indonéská loď s více než 600 osobami na palubě se potopila v sobotu ve vodách u ostrova Jáva. Do dnešního dne se podařilo záchranářům vylovit okolo 200 živých lidí. Dalších asi 400 je nadále pohřešováno.


Počet osob na palubě lodi s názvem Senopati Nusantara (Velitel souostroví), která cestovala z indonéského ostrova Borneo na ostrov Jáva, se podle různých zdrojů liší. Podle oficiálních údajů bylo na palubě potopeného trajektu 628 osob, včetně 57 členů posádky. Indonéské lodě však často převážejí i mnoho lidí, kteří nejsou v seznamech cestujících zaznamenáni.


Plavidlo se začalo potápět u ostrova Mandalika, asi 40 kilometrů od severního pobřeží Jávy poté, co se přes palubu přehnaly až pětimetrové vlny. Plavidlo bylo podle některých zdrojů přetíženo a za daného nepříznivého počasí nemělo od společnosti vůbec dostat povolení vyplout. Podle jednoho ze zachráněných zůstalo mnoho lidí uvězněno na nižších palubách trajektu. Podle jiného se loď potopila "jakoby rozpůlena" po divokém zmítání v rozbouřených vlnách.


Záchranáři se na místo neštěstí vydali vrtulníkem, letounem a šesti plavidly. Několik desítek osob zachránily náhodně projíždějící vietnamské lodě a rybářské plavidlo. Podle ministerstva zdravotnictví se dosud podařilo zachránit 187 až 191 lidí, více než stovka z nich musela být hospitalizována v Tubanu na východě ostrova a v Rembangu ve střední Jávě. Řada jich trpí dehydratací.


Lidem, které se ještě nepodařilo zachránit a kteří se drželi většinou plovoucích předmětů, shazovali prozatím potraviny a vodu. Záchranou operaci nadále ztěžuje špatné počasí: až čtyřmetrové vlny a vítr o rychlosti 80 kilometrů za hodinu.
Nemocnice v Rembangu postavily stany jako provizorní márnice a v přístavu je nachystáno více než 200 pytlů na mrtvoly.
Lodě a trajekty jsou oblíbeným způsobem dopravy mezi indonéskými ostrovy, neboť jsou levnější a dostupnější než doprava po silnicích. Na lodích ale často nejsou dodržovány bezpečnostní normy.