USA a Írán se napoprvé nedohodly


Američtí a íránští představitelé spolu poprvé přímo jednali o tom, jak zastavit násilí v Iráku. Sobotním "summitem" v Bagdádu se otevřela omezená, avšak potenciálně významná cesta, jak po 28 letech diplomatického embarga oživit vztahy obou zemí.

Za zavřenými dveřmi hovořil americký velvyslanec v Iráku Zalmaj Khalilizad s íránskými diplomaty. Jednání označil za "konstruktivní, řešící problémy", avšak nic dalšího neupřesnil.

Jak se očekávalo, na dění v Iráku neměl summit žádný přímý účinek, byť situace v této zemi byla hlavním tématem jednání.

Při bombových útocích v Bagdádu včera zemřelo nejméně šedesát lidí, během celého víkendu dokonce přes sto. Jedna z náloží zasáhla šíitské poutníky, kteří se vraceli z posvátného města Karbalá.

Obě strany, USA a Írán, se navzájem obvinily, že za krizi v Iráku jsou odpovědny.

"Tato obvinění jsou pouze prostředky, jak zakrýt vaše vlastní selhání v Iráku," řekl podle očitého svědka, citovaného agenturou AP, americké delegaci iránský náměstek ministra zahraničí Abbás Araghčí.

Írán, stejně jako Sýrie, žádají, aby americké jednotky co nejrychleji opustily Irák.

"Pro mír a stabilitu Iráku je nezbytné, aby byl vytvořen časový harmonogram pro odsun zahraničních jednotek," prohlásil íránský zástupce Araghčí na závěrečné tiskové konferenci.

V úvodní řeči na sobotním summitu naopak žádal irácký premiér Núrí Málikí především mezinárodní pomoc, aby se zamezilo podpoře extremistů ze zahraničí.

"Hrozí, že se konflikt přelije za hranice do celého regionu," varoval Málikí.

Těsně před schůzkou dopadly v blízkosti ministerstva zahraničí v Bagdádu, kde se schůzka odehrávala, minometné střely. V další části města zase explodovaly nálože v šíitské čtvrti.

Khalilzad na setkání obvinil Sýrii, že nechává džihádisty a sunnitské povstalce překračovat hranici do Iráku. Podobně obvinil Írán, že podporuje šíitské milice.

Obě země to však popírají. "Lžou, protože tohle není pravda. Hranice s Íránem je nejbezpečnější z iráckých hranic," řekl AP íránský představitel Réza Amiri.

Na bagdádské konferenci bylo zastoupeno všech pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tedy kromě USA i Rusko, Čína, Francie a Británie, členové Arabské ligy a země sousedící s Irákem. Příští měsíc se opět chtějí setkat v Istanbulu, přítomna by měla být i ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová. (luc)