Tragédie na virginské univerzitě, kde v pondělí její student postřílel třicet spolužáků a dva učitele, než sám spáchal sebevraždu, obrátila ve Spojených státech pozornost k bezpečnosti škol i k právu Američanů celkem snadno si pořídit zbraň. Komentátoři ale upozorňují, že masakr ukázal i na to, jak důvěrně známé podobné situace už jsou, jak se s nimi televize, tisk a politici dokáží rutinně vyrovnat a jak ochotně veřejnost při tragických událostech spolupracuje s médii.

Příliš volné univerzity

FOTO TASR/APBezmála ihned poté, co střelba ve Virginii vešla ve známost, posílily některé ostatní univerzity svoji ostrahu a povolaly do služby další příslušníky školních policejních sborů. Zatím je ještě brzy na zapracování změn do bezpečnostních plánů, shodující se odborníci, ale jsou si jisti, že pondělní tragédie se v nich musí odrazit.

Zločin v Blacksburgu vzbudil i naděje zastánců přísnějších pravidel pro získání zbraní, že nastal okamžik k obnovení diskuse na toto téma. Po podobném masakru před osmi lety na střední škole v Columbine ve státě Colorado se vzedmula mohutná vlna nesouhlasu se snadným získáním střelné zbraně, která vyvrcholila v květnu 2000 pochodem matek do Washingtonu.

Vraždy v přímém přenosu

O pondělním krveprolití na univerzitní půdě se Američané a svět dozvídali především ze zpravodajských televizí, které podle komentátorů dnešního tisku zvládly "šíření špatných zpráv" se zkušeností až rutinou. Opět se potvrdil trend využívání záběrů a svědectví pořízených osobami přímo na místě tragické události, jako tomu bylo už při bombových útocích předloni v Londýně.

K nejdramatičtějším příspěvkům zřejmě patřil zvuk vypalovaných ran, který na svůj mobilní telefon nahrál jeden ze studentů a poslal ho na webovou stránku televize CNN. Poté, co autor uzavřel se stanicí exkluzivní smlouvu, obletěl záznam na obrazovkách Spojené státy a svět. Na internetové stránce CNN si ho do večera stáhly bezmála dva miliony lidí.
Ten tam je čas, kdy svědci, úředníci a moderátoři nedokázali v takových tragických případech najít slova, napsal dnes The New York Times.


V Blacksburgu šlo nejen o nejstrašnější případ školní střelby, ale i o zpravodajskou událost, kdy se televize nejdříve obrátily na amatérské reportéry na místě činu. "Nevystavujte se nebezpečí. Ale pošlete nám své obrázky nebo videa," vybízel studenty moderátor CNN Don Lemon.