Spojeným státům se dnes v Bruselu nepodařilo přesvědčit Rusko, že jejich chystané protiraketové základny v ČR a Polsku Moskvu neohrožují. Američtí představitelé také po jednání v Radě NATO-Rusko bagatelizovali ruské odmítnutí návrhů na spolupráci v oblasti protiraketové obrany. Ruský velvyslanec při NATO nicméně ujistil, že přes veškeré rozpory nehrozí návrat ke konfrontaci studené války.

Stále vnímáme hrozby odlišně, řekl po jednání rady generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Na rozdíl od Ruska se spojenci domnívají, že deset protiraketových střel, které by měly být rozmístěny v Polsku, nemohou změnit rovnováhu sil a nijak nemohou Rusko ohrozit.

Ruská strana také při jednání vyjádřila obavy, že deset raket v Polsku je jen prvním krokem k rozšiřování systému. Nikdo nenapadne zemi NATO, když bude mít pět nebo deset raket, ale když jich bude mít sto nebo víc, řekl velvyslanec Ruska při alianci Konstantin Tockij. Podle toho poroste i počet obranných střel, dodal.

Ujistil nicméně, že přes veškeré rozpory nepovede spor kolem amerických plánů ke konfrontacím jako v dobách studené války. Ocenil dokonce, že dnes v Bruselu začal skutečný dialog o protiraketové obraně. Uznal také, že není v moci Ruska rozmístění systému zabránit.

Představitel amerického ministerstva zahraničí John Rood také bagatelizoval výroky ruského vicepremiéra Sergeja Ivanova, který dnes odmítl americké návrhy na spolupráci v protiraketové obraně. Ruská strana naše návrhy studuje a my vyčkáme na jejich úplnou odpověď, řekl Rood.