Závěry průzkumu provedeného společností WorldPublicOpinion.org rovněž ukázaly, že více než 40 procent dotázaných si myslí, že oslabení islámu a rozdělení muslimského světa je hlavním cílem války s terorismem vedené Američany. Jen 12 procent soudí, že cílem Washingtonu je ochránit USA od případného útoku.

"Zatímco američtí vůdci mohou konflikt označovat za válku s terorismem, lidé v islámském světě ho vnímají jednoznačně jako válku s islámem," uvedl jeden z autorů výzkumu Steven Kull.

Islam_bojovnik_ohen_160x180.jpgPrůzkum byl proveden mezi prosincem až únorem mezi zhruba 1000 až 1200 lidmi v každé jmenované zemi. Jeho závěry rovněž ukázaly, že asi 30 procent dotázaných schvaluje útoky na americkou armádu v Iráku, v Afghánistánu a v Perském zálivu. Šedesát procent ale uvedlo, že sebevražedné útoky nemohou být ospravedlněny; 67 procent soudí, že islám je proti útokům namířeným proti civilistům.

Útoky proti americkým vojákům schvaluje 91 procent dotázaných Egypťanů a 69 procent Marokánců. Proti se vyslovilo 61 procent Indonésanů a 33 procent Pákistánců.

"Postoje k Al-Káidě jsou složité. V průměru jen tři z deseti na Usámu bin Ládina pohlížejí pozitivně. Mnoho respondentů vyjádřilo smíšené pocit o bin Ládinovi a jeho přívržencích a mnozí odmítli na tuto otázku odpovědět," uvedla společnost v prohlášení.

Více než polovina dotázaných se domnívá, že Spojené státy se pokoušejí šířit na Blízkém východě křesťanství, zatímco 60 procent míní, že jedním z hlavních cílů Washingtonu je udržet kontrolu nad ropným bohatstvím této oblasti.

Výzkum také ukázal, že lidé ve zmiňovaných zemích si nejsou jisti tím, zda za útoky z 11. září 2001 v USA byla opravdu teroristická síť Al-Káida. Asi pětina respondentů soudí, že je má na svědomí americká vláda. Nejskeptičtější jsou v tomto směru podle výzkumu Pákistánci, mezi nimiž pouhá tři procenta myslí, že tyto útoky má na svědomí Al-Káida.
Většina lidí (74 procent) také požaduje, aby americké síly opustily Blízký východ.