Právě kvůli kosmické misi k páté planetě naší sluneční soustavy, která však patrně nezačne dřív než někdy za tři desítky let, začínají s výzkumy u mexického města Tampico.

Do zatopeného závrtu El Zacatón, který je považován za nejhlubší na světě, hodlají pomocí šedesátitunového jeřábu na dva týdny "vypustit" plně automatického robota jménem Clementine. Ten v tomto nepřístupném světě bude zkoumat tamní mikrobiální systémy. Podle expertů podmínky, které v mexickém závrtu panují, se podobají těm, které mohou panovat na Europě.

Experti NASA, kterým v jejich projektu pomáhají i potápěči, biologové či geologové, věří, že tyto výzkumy budou jakýmsi pomyslným prvním krokem na cestě k Jupiterovu měsíci Europa. "V tomto mexickém závrtu se naučíme, jak zkoumat Europu," řekl astrobiolog NASA John Rummel. Vědci soudí, že tento měsíc, na němž se podle jejich zjištění vyskytuje voda v tekutém stavu a termální energetické zdroje, je jednou z největších vesmírných "nadějí" na výskyt života.

Tříletý projekt, který NASA přijde zhruba na pět milionů dolarů a jehož součástí je i výzkum v Mexiku, má otestovat možnosti vyvíjeného podvodního přístroje. Ten by měl být schopen pohybovat se ve vodě, sbírat vzorky i vrátit se zpátky, přičemž všechny tyto kroky by si pomocí výkonných počítačů a speciálně vyvinutého systému vyhodnocoval sám na základě naprogramovaných údajů.

Robot Clementine bude každým dnem stále více klesat do hlubin, kam by se normální potápěč nemohl dostat. Robot dokáže pomocí desítek senzorů "cítit" změny teploty a terénu. Sám umí rozpoznat i nejzajímavější místa - tedy zejména ta, kde teploty, hladina kyslíku a další charakteristiky ukazují, že se tam něco z biologického hlediska děje. Z těchto míst je pak schopný pomocí dlouhého ramene odebírat vzorky.