Vykonáním rozsudku nad bývalým iráckým diktátorem Saddámem Husajnem se Irák podle šéfa české diplomacie Alexandra Vondry vyrovnává se svou minulostí. Je to také alespoň částečné zadostiučinění pro pozůstalé po obětech zločinů Saddáma Husajna, píše se v prohlášení ministerstva zahraničí (MZV).


"Vykonání rozsudku respektujeme jako akt, kterým se Irák vyrovnává s vůdcem režimu, který zemi přivedl do několika nesmyslných válek a přinesl utrpení mnoha nevinným lidem," uvedl ministr zahraničních věcí Alexandr Vondra.
Poprava Saddáma, která se uskutečnila krátce před začátkem muslimského náboženského svátku íd al-adhá (svátek oběti), vyvolala ve světě rozporuplné reakce. Zatímco americký prezident George Bush vykonání rozsudku uznal jako oprávněné, Británie vyjádřila pochopení, ale distancovala se od trestu smrti jako takového. Francie se k popravě Saddáma postavila ještě chladněji a humanitární organizace ji odsoudily.


Podle Bushe je poprava Saddáma Husajna "důležitým milníkem" na cestě Iráku k demokracii. Ukončení dosavadní etapy však neznamená, že v Iráku skončí násilí, uvedl prezident. Evropský komisař Louis Michel prohlásil, že proti barbarství nelze bojovat barbarskými činy a trest smrti není slučitelný s demokracií. Popravu naopak uvítaly například vlády Íránu i Izraele.


V Iráku je podle českých diplomatů stále řada příznivců bývalého iráckého prezidenta, a tak se dá očekávat, že krátkodobě vyvolá vykonání rozsudku v zemi nepokoje. "Věříme ale, že z dlouhodobého hlediska posune ukončení éry Saddáma Husajna Irák blíž ke stabilitě a demokracii," stojí v prohlášení ministerstva.


Trest smrti oběšením za masakr 148 šíitských obyvatel Dudžailu v 80. letech byl nad Saddámem vykonán dnes časně ráno. Přestože je trest smrti v rozporu s evropskými hodnotami, podle české diplomacie je třeba rozsudek nad iráckým diktátorem posuzovat z pohledu současného Iráku. Ministerstvo se domnívá, že pro násilím zmítanou zemi je důležitý především fakt, že Saddám byl pravomocně odsouzen iráckým soudem.