Oznámil to mluvčí UMP po dnešním ukončení lhůty, v níž se mohli zájemci hlásit. O kandidátovi formálně rozhodne v polovině ledna sjezd strany, ale o Sarkozyho schválení není nejmenších pochyb.


To, že se o finanční a logistickou podporu strany pro volby bude ucházet jako jediný, bylo jasné už od čtvrtka, kdy další potenciální kandidátka, ministryně obrany Michele Alliotová-Marieová oznámila, že to nemá v úmyslu.


Sjezdové rozhodnutí ale neznamená, že členové UMP nemohou ve volbách kandidovat jako soukromé osoby. Alliotová-Marieová to nevyloučila. Pokud by se k tomu ale odhodlala, mohlo by to vážně ohrozit Sarkozyho naděje porazit ve volbách populární kandidátku opozičních socialistů Ségolene Royalovou.


Rozhodnutí sjezdu neváže ani prezidenta Jacquesa Chiraka, i když UMP byl původně založen k podpoře jeho politického projektu. Ani Chirac ještě nevyloučil, že by mohl kandidovat znovu, ale většinou se to považuje za velmi nepravděpodobné.


Úmysl kandidovat mimo rámec strany už oznámil poslanec UMP Nicolas Dupont-Aignan, který hlásá nutnost prosadit suverenitu Francie tváří v tvář Evropské unii. Podpora, kterou může získat, je ale bezvýznamná. I podpora Alliotové-Marieové mezi vládní pravicí je ve srovnání se Sarkozym malá, ale vzhledem k vyrovnanosti šancí Sarkozyho a Royalové by mohla být pro Sarkozyho osudová.


První kolo voleb bude 22. dubna, kdy ale nikdo nemá šanci získat potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. O vítězi tak rozhodne souboj dvou nejúspěšnějších ve druhém kole 6. května. Podle všech předpovědí by do něho měli postoupit Royalová a Sarkozy, i když naděje na to si znovu dělá i vůdce krajní pravice Jean-Marie Le Pen. Šance Royalové a Sarkozyho na konečné vítězství jsou nyní 50 na 50.