Vládní somálské a etiopské jednotky se chystají na jihu Somálska podle tiskových agentur obklíčit a obsadit město Kismayo, které je prý poslední baštou islámských milicí. Vláda spojuje vojenské operace s bojem proti islámskému terorismu ve spolupráci s USA. V Mogadišu si přetrvávající sporadické násilí vyžádalo v sobotu večer smrt nejméně dvou civilistů, včetně dítěte.


Somálský premiér Ali Mohammed Gedi dnes řekl, že místní muslimové ukrývají členy mezinárodní teroristické sítě Al-Káida a že vojáci nyní hledají tři z nich, kteří jsou podezřelí z účasti na pumových atentátech proti ambasádám USA v Africe, které si v roce 1998 vyžádaly přes 250 mrtvých. "Chceme chytit, nebo zabít tyto osoby za každou cenu," uvedl premiér.


Potvrdil, že jeho vláda je v denním kontaktu s představiteli USA, jejichž vojenské loďstvo kontroluje mezinárodní vody u somálského pobřeží.


Také Etiopie, která Gedimu pomáhá, je blízkým spojencem Spojených států, které si přejí dopadení členů Al-Káidy v této části Afriky. V sousedním Džibuti působí americká protiteroristická zásahová jednotka, uvedla agentura AP.


Vládní síly jsou již nedaleko Kismaya. "Obklíčíme město (asi 500 kilometrů na jih od Mogadiša) a necháme otevřené dveře dialogu a vyjednávání, aby islamisté složili zbraně," prohlásil jistý vysoký vládní představitel. Potvrdil, že mnozí obyvatelé začali opouštět město.


"Ženy a děti na nákladních autech opouštějí město, aby se vyhnuly násilí. Já také beru své děti ven z města, protože máme strach. Válka je v této oblasti na spadnutí," cituje agentura AFP jednu místní ženu. Podle obyvatel islámští bojovníci upevňují své pozice a nehodlají se vzdát. Očekávají se zde v příštích dnech tvrdé boje.


Islámské milice ve čtvrtek vyklidily Mogadišo před náporem etiopských a vládních jednotek a mnozí z jejich členů se vrátili ke svým kmenům. Ale jejich nejvěrnější stoupenci se přesunuli na jih země. Jejich počet se odhaduje na 3000.


Vůdce Svazu islámských soudů Sharif Ahmed v sobotu na stadionu v Kismayu vyzval davy tisíců věřících, shromážděné k muslimskému svátku oběti, k odporu proti převážně křesťanské Etiopii. Vedení Al-Káidy na svých internetových stránkách stejný den vyzvalo somálské muslimy, aby bojovali dále proti "bezvěrcům a křižákům".


Somálsko nemá efektivní vládu od roku 1991, kdy povstalecké klany svrhly prezidenta Mohammeda Siada Barreho, jenž vládl zemi od roku 1969. Poté začaly klany bojovat mezi sebou. Od počátku letošního roku získávaly stále silnější vliv muslimští radikálové ze Svazu islámských soudů. Jeho milice postupně ovládly většinu jihu země a v červnu i Mogadišo.


Vládním silám se za podpory etiopské armády, která proti islamistům nasadila těžkou techniku a letectvo, podařilo minulý víkend zlomit ofenzivu radikálů vůči vládnímu sídlu a naopak při protiofenzívě obsadit Mogadišo. Analytici však varují před rozpoutáním partyzánské války, pokud země rychle nedospěje k politickému řešení.


V metropoli se podle obyvatel začaly pohybovat hlavně za tmy malé skupinky ozbrojenců, kteří rabují domy. Z nejasných důvodů jeden z rebelů hodil na severu města granát k domu, kde jeho výbuch zabil matku a její dvanáctiletou dceru.
"Nevíme, proč házejí výbušniny na domy, ve kterých žijí civilisté. Jsou to krvelační lidé. Žádáme vládu, aby proti těmto útočníkům zasáhla, jinak naruší život v celém městě," usoudila sousedka zabité ženy.