Zároveň uvedl, že konkrétní požadavek na českou stranu Američané nevznesli.

České delegaci bylo podle Bartáka jasně řečeno, že při větším zapojení a nasazení bude "úměrně poskytována finanční a materiální pomoc". Pokud budou státy své jednotky nechávat v relativně klidnějších oblastech na severu Afghánistánu, ve městech nebo v méně exponovaných regionech, nelze očekávat vzhledem ke složité situaci v Afghánistánu a Iráku od Američanů nějakou zásadní pomoc. "Budou podporovat toho, kdo se bude více angažovat, a především v těch oblastech, kde to je nejvíc potřeba," řekl Barták.

Pentagon podle něho ocenil připravovaný dar dvanácti vrtulníků Mi-17 a Mi-24 Afghánistánu z nepotřebného majetku české armády, o němž by měla tento měsíc jednat česká vláda. Stroje sovětské výroby, jejichž generální opravu budou hradit Američané, by měla dostat do užívání afghánská armáda. USA by uvítaly podobné kroky i od dalších spojenců v Severoatlantické alianci, dodal Barták.

Američané hodnotí zhruba stopadesátičlennou českou vojenskou misi v Afghánistánu velmi vysoko, prohlásil. Zmiňují přitom zejména speciální jednotky, které donedávna operovaly na jihu země.

O jejich možném návratu v příštím roce "velmi předběžně" hovořil náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek se svým americkým protějškem, předsedou sboru náčelníků štábů americké armády Peterem Pacem.

Barták a Picek jednali ve Washingtonu na okraj návštěvy českého prezidenta Václava Klause. Týdenní prezidentova cesta po Spojených státech dnes končí odletem do vlasti.