Tři nálože vybuchly v irácké metropoli nedaleko budovy ministerstva zahraničí, kde se dnes koná mezinárodní konference o stabilizaci situace v Iráku. Oznámila to agentura AFP.

Podle AFP explodovaly tři minometné střely, které zasáhly dům asi 50 metrů od místa konání konference. Tlaková vlna explozí vyrazila několik oken ministerstva, v němž se sešly delegace zastupující 17 zemí a mezinárodních organizací. Ty jednají o způsobech, jak skoncovat s násilím, které sužuje Irák necelé čtyři roky po svržení režimu Saddáma Husajna.

Ve východní části Bagdádu mezitím explodovala nálož umístěná v automobilu a zabila pět lidí. Deset dalších osob bylo podle první bilance zraněno. Terčem bomby odpálené na dálku byli civilisté ve čtvrti Sadr. Podle policie je pravděpodobné, že bilance bude ještě stoupat.

Mezinárodní konferenci o stabilizaci situace v Iráku dnes v Bagdádu oficiálně Irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí. Účastní se jí sousední země včetně Íránu a světové velmoci včetně Spojených států. Zibarí vyjádřil naději, že setkání povede k dalším schůzkám v blízké budoucnosti, jež by pomohly Irák stabilizovat. "Doufáme, že tento krok je začátkem dalších kroků v budoucnosti k větším shromážděním s cílem zmírnit napětí," řekl Zibarí v úvodním projevu.

Podle iráckého premiéra Núrího Málikího je klíčovým krokem pro záchranu Iráku národní usmíření. Irák ale nesmí být místem, kde jiné země řeší své rozpory a vměšují se do vnitřních záležitostí země, řekl premiér.

"Žádáme, aby se regionální i mezinárodní subjekty zdržely vměšování či ovlivňování iráckých záležitostí podporou jistých sekt, etnik či stran," řekl Málikí. "Snaha o usmíření je lodí, která nás zachrání," dodal. Na Irák s jeho strategickým umístěním musí být podle něj nahlíženo jako na klíčový faktor a důležitého hráče na regionálním i mezinárodním poli.
Málikí soudí, že cestou řešení sporů v Iráku je dialog. "Vyzýváme k mírovému jednání, jež by vyřešilo spory včetně mezinárodních, regionálních i meziregionálních otázek," řekl Málikí.

Irák jednodenní setkání svolal ve snaze zajistit si regionální podporu pro zastavení násilí. Čtyři roky po zahájení invaze vedené Spojenými státy násilí zemi sužuje čím dál víc. Zabity byly už desetitisíce lidí a 1,7 milionu dalších obyvatel opustilo své domovy.

Na zasedání, které by mělo připravit další jednání na ministerské úrovni, jsou zastoupeny země sousedící s Irákem a pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Vzhledem ke zčásti protichůdným mocenským zájmům účastníků dnešní konference se od ní neočekávají konkrétní výsledky.

Pozorovatelé ale s napětím čekají, zda se na okraj konference sejdou k bilaterálním jednáním zástupci USA s představiteli Íránu a Sýrie. Washington dosud taková jednání odmítal, nyní je ale nevyloučil. Agentury si nicméně všímají toho, že íránská delegace při příchodu do konferenčního sálu zaujala svá místa, aniž by si potřásla rukama či navázala jakýkoli přímý kontakt s americkými delegáty.