Čína podporovaná Ruskem v pátek dala nicméně najevo neochotu vyhlásit finanční sankce kvůli pokračujícím sporným jaderným aktivitám Teheránu.

"Jsme optimistická, že se úspěšně dohodneme na dalších krocích," řekla Merkelová. Zopakovala také požadavek Západu, aby Írán kritizované obohacování uranu zastavil.

RB OSN přijala loni 23. prosince rezoluci, která Íránu zakazuje obchodovat s jaderným materiálem a komponenty balistických střel. Írán dostal 60 dní na to, aby se vzdal technologie obohacování uranu.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej však v době, kdy lhůta vypršela, konstatoval, že Írán v rozporu s výzvou RB OSN neomezil, ale naopak zintenzivnil obohacování uranu.

Stálí členové RB OSN a Německo proto nyní projednávají západní návrhy mimo jiné na přijetí zákazu cestování a finančních a obchodních omezení pro představitele íránského režimu, stejně jako zmrazení bankovních kont soukromých osob i firem zcela či částečně vlastněných přímo nebo nepřímo íránským státem. Peking a Moskva se však k těmto bodům staví rezervovaně.