Podle dnešního vydání Mladé fronty Dnes naléhá Berlín prostřednictvím svého velvyslance ve Washingtonu Klause Schariotha na americké zákonodárce, aby se jednání o rušení víz mezi USA a unijními státy odehrávalo mezi Washingtonem a EU jako celkem. Německo se také postavilo proti přísnějším přísnějším bezpečnostním opatřením, jimiž chce americký Kongres rušení víz podmínit.

Scharioth podle MF Dnes rozeslal 7. března všem 535 americkým zákonodárcům dopis, v němž se Německo jménem Evropské unie, jíž v tomto pololetí předsedá, mimo jiné ohrazuje proti chystanému požadavku přísnějších bezpečnostních opaření, jimž by se musely přizpůsobit i staré členské země EU.

Washington chce v připravované legislativě podmínit bezvízový styk například podrobnějším informováním leteckých společností o svých pasažérech nebo užší spoluprací při výměně informací o ztracených pasech.

Český velvyslanec v USA Petr Kolář v rozhovoru s českým deníkem vyjádřil pochyby, že by USA mohly vyjít Schariothově snaze vstříc a zmírnit ohlášené zpřísnění kritérií pro cestování.

Německo prostřednictvím svého velvyslance vzneslo požadavek, aby USA zrušily víza až všem členským státům unie najednou, tedy včetně například Rumunska a Bulharska, jež v této oblasti dosud přílišnou snahu nevyvíjely.

"Z našeho pohledu je důležité, aby se všechny členské státy EU mohly ucházet o účast v bezvízovém programu v rámci očekávané reformy tohoto programu," cituje MF Dnes ze Schariothova dopisu.

Německá iniciativa údajně vyvolala diplomatický střet mezi Berlínem a Prahou, neboť ve zmíněném dopise se tvrdí, že shrnuje hlavní pozice států EU. Kolář však řekl, že česká strana se k dopisu nemohla vyjádřit a dal prý německému velvyslanci najevo "svou nelibost".

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg podle listu připustil, že Scharioth "tu akci rozjel", ale šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier ji "záhy zarazil". Schwarzenberg dodal, že se o tom chce přesvědčit příští týden při své návštěvě Washingtonu. Steinmeier_Nemecko_184x250.jpg

Podle MF Dnes však Scharioth se svými návrhy americké kongresmany nadále obchází.

Do USA mohou nyní jezdit bez víz občané 27 států světa, především ze západní Evropy. Češi, Slováci a občané dalších nových zemí EU musejí o víza žádat, zatímco Američané k návštěvám těchto zemí víza nepotřebují. Z nových zemí jezdí do USA bez víz Slovinci, ze starých je potřebují naopak Řekové.

Američané chtějí ke každé zemi přistupovat jednotlivě. Kolář řekl, že je v pořádku, když Německo jako předsednická země zastupuje celou EU a nezamítl ani variantu, že víza budou zrušena v rámci celkového ujednání mezi USA a EU. Podle diplomatů je však možnost celkové dohody mizivá.

Pro Českou republiku je připravovaný americký zákon výhodný neboť odstraňuje dosud největší překážku pro zrušení víz pro cesty českých občanů do USA - maximálně tříprocentní podíl odmítnutých žádostí o víza na americké ambasádě v Praze.