Politické představitele bude informovat především o technických záležitostech radarové základny, kterou Američané plánují vybudovat ve vojenském újezdu Brdy.

Obering se setká s prezidentem Václavem Klausem, zúčastní se zasedání Bezpečnostní rady státu. O radaru by měl hovořit také s poslanci a senátory. Setkat by se měl i se šéfem opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. V červnu by během bleskové návštěvy Česka měl o radaru s vrcholnými tuzemskými představiteli jednat také americký prezident George Bush.Obering_gesta_160x120.jpg

Pondělního zasedání Bezpečnostní rady státu by se kromě premiéra Mirka Topolánka (ODS) a dalších členů, kterými je většina ministrů, měl zúčastnit také americký velvyslanec v ČR Richard Graber. Obering by se také měl setkat se všemi poslanci a senátory, kteří projeví zájem. Původně se hovořilo o tom, že by mělo jít jenom o setkání se členy parlamentních výborů, které se zabývají otázkami armády, bezpečnosti a zahraniční politiky.

Podle náměstka ministryně obrany Martina Bartáka by Obering měl české politiky, vojáky i další odborníky informovat zejména o technických parametrech amerického radaru. "(Obering) bude zcela otevřeně ukazovat simulace těch situací (případného útoku), funkci i vývoj toho systému, pokryté teritorium i politické a technické aspekty," řekl Barták ČTK.

Česko oficiálně zahájilo s USA jednání o umístění základny koncem března. Zatím ale není jisté, že radar skutečně bude v ČR stát. Definitivně o něm totiž rozhodne parlament, kde příznivci základny nemají jasnou většinu. Proti je většina sociálních demokratů a ostře proti jsou komunisté. Jednotná v této věci není ani vládní koalice. Zelení požadují, aby americké protiraketové zařízení spadalo pod velení NATO.