Na stavbu prvků amerického protiraketového deštníku v Polsku a v České republice bude muset Rusko podle ruského tisku reagovat aktivním rozvojem svých jaderných sil. Deník Izvestija napsal, že k takovému postupu vyzývají vládu ruští experti. Jen tak se prý Ruské federaci podaří zajistit se proti politickému tlaku v budoucnosti.

"Podle naší vojenské doktríny si Rusko vyhradilo právo preventivních úderů - i za použití taktických jaderných zbraní - proti objektům, které pro nás představují hrozbu," řekl listu Izvestija Alexandr Pikajev, vedoucí oddělení řešení konfliktů Institutu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů Ruské akademie věd (RAV). Pikajev podle Izvestijí varuje, že bezpečnost v současném světě nelze zajišťovat na úkor druhých. Šíření "antiraket" podle něj nutně povede ke vzniku programů namířených proti nim.

Podle listu už jsou uzavřeny předběžné dohody s českou a polskou vládou o umístění sil pro americké rakety. "Budoucí protiraketová obrana v Polsku a Česku bude směřovat proti Rusku a proti Číně," míní ruský generálmajor ve výslužbě Vladimir Bělous, spolupracovník Střediska mezinárodní bezpečnosti RAV. Přiblížením se k ruským hranicím podle něj USA řeší úkol zachytit ruské strategické rakety na první, vzestupné části trajektorie letu, kdy jsou nejvíce zranitelné.

Vznik amerických protiraketových základen je pro Moskvu hrozbou i při absenci byť jen hypotetické možnosti velkého ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem na jedné a USA s NATO na druhé straně, píší Izvestija. "Už jen proto, že pokud se Amerika rozhodne zachytit íránské nebo severokorejské rakety, může se tak stát nad ruským územím se všemi z toho plynoucími ekologickými a ekonomickými ztrátami," tvrdí deník.

"Lidstvo začalo nekompromisní boj o přírodní zdroje a všechny prostředky jsou dobré," uvedl podle Izvestijí expert Akademie geopolitických problémů Petr Bělov. Dodal, že čím na tom bude svět hůře, tím větší bude na Rusko s jeho přírodními zdroji vyvíjen nátlak.

Rusko může odpovědět "posilováním jaderných svalů", míní Izvestija. Podle listu k tomu má Moskva nejen intelektuální, ale i finanční možnosti. Možné je prý například ztížit šance na zničení střel za letu či přenést vlastní jaderná sila z evropské části Ruska za Ural či na Sibiř, kde prý budou mimo dosah amerických střel. Rusko také může začít vyvíjet vlastní protiraketové střely jako obranu "proti těm polským nebo českým".

Američané se ohledně nejvhodnějšího umístění své protiraketové základny v Evropě zatím nerozhodli a konkrétní žádost nevznesli; jejich projekt je dosud ve fázi jednání. Český velvyslanec NATO Štefan Füle před časem uvedl, že USA patrně rozhodnutí odloží až na dobu po listopadovém summitu NATO v lotyšské Rize. Umístění americké základny v Česku podporuje současná vláda ODS, proti jsou komunisté a také sociální demokraté. Podle průzkumů veřejného mínění si většina Čechů i Poláků základnu na svém území nepřeje. Polští politici navzdory tomu se základnou vesměs souhlasí.