Romové vyrážejí do unie. Za prací

Autobusové nádraží Victoria v Londýně je od prvního května hlavním cílem mnoha občanů z nových zemí Evropské unie. Těch, kteří chtějí využít toho, že Velká Británie otevřela bez omezení svůj trh práce. Mezi nimi jsou desítky, možná stovky českých Romů. Do Británie se nyní dostávají snadno, jako občany unie je cestou nikdo nekontroluje.
Potvrzují se tak předpovědi Mezinárodní organizace pro migraci, která v posledních měsících zjišťovala situaci v romských komunitách. "V každém větším městě se na cestu do Anglie vážně chystalo zhruba pět lidí," shrnuje výsledky autor výzkumu Roman Krištof.
Romové chtějí do ciziny za prací - málokdo počítá s tím, že se odstěhuje. Nejvíce odcházejí lidé ze severozápadních Čech, kde je o práci největší nouze. "Ještě v dubnu jelo do Anglie pět lidí, teď vím o dalších sedmi, kteří se na to připravují," říká Emil Voráč, předseda kulturního sdružení Khamoro ze západočeského Chodova.
Z pěti chodovských průkopníků má jeden živnostenský list a společně chtějí zkusit štěstí při stavbě supermarketu. "Ostatní čekají, jestli se jim podaří uchytit, a případně by se tam vypravili také," říká Voráč, podle něhož se z Chodova chce odstěhovat i rodina, která má příbuzné v Irsku.
Právě Chodov se dostal až do médií jako příklad města, odkud odešlo osmdesát Romů. Podle Voráče to je nesmysl. Do ciziny se vypravili pouze ti, kteří už mají s cestami na západ zkušenosti - buď pracovali na černo na stavbách, anebo žádali o azyl.
"Romové si brzy uvědomí, jaké jsou reálné šance v Británii zůstat," míní předseda odboru migrace na Ministerstvu práce a sociálních věcí Michal Meduna.
Do Velké Británie se může bez problémů přistěhovat občan jiné země EU na tři měsíce. Právo na delší pobyt získá jen tehdy, pokud si najde práci, anebo bude studovat. Britské úřady mohou návštěvníky odmítnout, když začnou kontrolovat, jestli mají dost peněz i na kratší pobyt. Zatím ale této možnosti nevyužívají.
Britské velvyslanectví v Praze pouze přichystalo informační letáky a na své internetové stránky pověsilo informace, které mají zájemcům o život v Británii jasně říci: pokud budete pracovat, není problém. Pokud nikoli, nepočítejte s dávkami.
Počínaje sobotou, kdy Česko vstoupilo do Evropské unie, britské úřady definitivně odmítly všechny žadatele o azyl z nových členských zemí. Přestaly jim vyplácet podporu a tlačí na to, aby opustili azylová zařízení. "Mohou se vrátit domů, odejít do jiné země unie anebo tu začít pracovat. Pokud jim žádná z těchto možností nevyhovuje, vyslechneme jejich důvody," píše se v prohlášení britského ministerstva vnitra. "Nikdo je ovšem nebude z jejich ubytoven vyhazovat, dokud si svou situaci nevyřeší."
Úřady neumějí přesně říct, kolik českých občanů dnes v těchto ubytovnách přebývá. Mnozí už však využili speciálních charterových letů a vrátili se do Česka. "Jenom těmito lety se od loňského září do letošního března vrátilo 789 lidí," uvedla mluvčí britského velvyslanectví v Praze Karolína Rezková.