Výraznější impulz k poklesu cen nájemného přinese až deregulace nájemného, která by mohla snížit ceny na trhu až o 30 procent. Klesla také návratnost investic z pronájmu, stále je však vyšší než z vkladů u bank. Vyplývá to z odpovědí realitních kanceláří v Praze, Brně a Hradci Králové.

Nabídka bytů k pronájmu na trhu roste. "Hodně lidí investuje do koupi bytu, který pak pronajímají," řekl generální ředitel Českomoravské realitní Petr Vosmík. Návratnost investic z pronájmu se tak snížila, je však stále vyšší než z vkladů u bank. "Před třemi lety dosahovala návratnost investice z pronájmu osm až deset procent za rok, teď je to zhruba pět procent," uvedl. V bankách jsou výnosy z ročních vkladů nižší než procento.

Nájem za cihlový byt 1+1 o velikosti 45 metrů čtverečních v Praze 3 stojí stejně jako před rokem 8000 až 9000 Kč za měsíc bez poplatků, uvedla realitní kancelář Mexx Reality. "Nezařízený panelový byt 3+1, 75 metrů čtverečních, v Praze 5 se letos pronajímá za 10.000 až 11.000 korun bez poplatků. Před rokem to bylo 11.000 až 12.000 korun," uvedla ředitelka Mexx Reality Iva Cikánková.

V Brně jdou pronájmy kvalitních bytů v centru mírně nahoru, zatímco na sídlištích a na okraji města spíše stagnují. Třípokojový byt v panelovém domě Brně-Žabovřeskách přišel loni na 11.000 Kč plus inkaso, zatímco letos to je 12.500 korun. "Ceny jsou vysoké, protože chybí deregulace, která by je srazila," řekl Dan Mádr z brněnské realitní firmy MaMa Reality. Rozdíl mezi centrem a okrajem města v nájmu může podle něj dosáhnout zhruba 2000 až 5000 Kč měsíčně.

Ve stotisícovém Hradci Králové se třípokojový byt o 75 metrech čtverečních obvykle pronajímá za 8000 až 10.000 korun měsíčně, přičemž v ceně jsou již zahrnuty energie a služby. "Samotné čisté nájemné tak činí kolem 5000 korun, řekl Jan Landa z hradecké společnosti Ideal Reality. U stejně velkého bytu s regulovaným nájmem činí měsíční čisté nájemné 1526 korun.

Ceny na trhu podle realitních makléřů výrazněji klesnou až s deregulací nájmů. Odhadují, že poté se tržní nájmy sníží až o 30 procent. Vládní návrh zákona o nájemném je sice hotov, ještě ho však musí schválit parlament.

Největší zájem je v hlavním městě o pronájem panelového bytu, proti cihlovému je totiž o 20 až 30 procent levnější, uvedl Vosmík. U větších bytů ale lidé podle Kateřiny Zelingrové z Prague Reality dávají přednost cihlové zástavbě. Právě o pronájem většího bytu poptávka stoupá. "Letitý trend zájmu o populární 2 +kk se přelil do poptávky po 3+1 nebo 3+kk s balkonem nebo lodžií," podotkla Cikánková.

Vedle výše nájmu patří k nejdůležitějším faktorům při hledání nájmu v hlavním městě dostupnost na metro. K žádaným pražským lokalitám patří Pankrác, Vršovice či Vinohrady. Nejslabší poptávka je v oblasti Háje, Chodova nebo Řep.

V posledních zhruba dvou letech také realitní kanceláře zaznamenaly pokles zájmu o pronájmy luxusních bytů. Před pěti, deseti lety byla poptávka vyšší, protože firmy tehdy více hledaly bydlení pro své zahraniční zaměstnance, uvedla Zelingrová. Je také tlak na pokles nájmů u těchto bytů.

Zatímco před rokem se dvoupokojový byt v Praze 6 v novém komplexu pronajímal za 50.000 až 55.000 korun, dnes je až o 10.000 levnější," uvedla Dagmar Zárubová z realitní kanceláře Lexxus.