Snížení daní schválila sněmovna, a to i hlasy opozice. Lidé s příjmy do 30.000 korun se mohou od počátku příštího roku těšit na nižší daně. Zhruba čtyři miliony daňových poplatníků ročně ušetří kolem 3000 až 4000 Kč. Předlohu musí nyní projednat Senát a podepsat prezident republiky.

Podporu vládnímu návrh avizovali již o víkendu i opoziční občanští demokraté. V klíčovém hlasování zvedlo pro vládní návrh ruku 161 ze 161 přítomných poslanců. Proti nebyl nikdo. "Je to opatření, které je užitečné pro 90 procent daňových poplatníků," prohlásil po hlasování ministr financí Bohuslav Sobotka. Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) k tomu poznamenal, že ODS podpořila zákon i přes to, že nebyl přijat žádný z podstatných návrhů jeho strany.

Ministerstvo financí odhaduje, že po přijetí zákona se sníží příjmy státního rozpočtu v roce 2006 asi o deset miliard korun. Navíc zhruba o čtyři miliardy korun budou sníženy příjmy rozpočtů krajů a obcí. Snížení inkasa daně z příjmů však již vláda započetla při sestavování návrhu státního rozpočtu na rok 2006 a při projekci základních parametrů návrhu rozpočtu na rok 2007.

Zákon by měl daně snižovat lidem s příjmy do 30.000 korun hrubého měsíčně. Tato příjmová kategorie ušetří ročně téměř 3000 korun. Lidé s příjmy do 20.000 korun měsíčně ušetří za rok přes 4000 korun. U vyšších mezd roční úspora činí několik stovek korun. Právě to kritizuje ODS. Vadí jí, že zákon nesnižuje daně lidem s vyššími příjmy. Občanští demokraté tvrdí, že to lidi demotivuje.

Vládní návrh počítá s tím, že nejnižší sazba daně z příjmu se sníží ze současných 15 na 12 procent a zároveň se zvýší roční příjem, který bude touto sazbou zdaňován. Zatímco dosud stát takto zdaňoval příjmy do 109.200 Kč ročně, nově by to mělo být do 121.200 Kč ročně. Druhá nejnižší sazba klesne z 20 na 19 procent a bude platit pro příjmy od 121.200 do 218.400 Kč za rok.

"Zemědělci budou moci dát do nákladů 80 procent svých příjmů bez prokazování struktury nákladů, 60 procent to bude u živností řemeslných, 50 procent u ostatních a u některých dalších činností to bude pouze 40 procent," řekl člen rozpočtového výboru Jan Mládek (ČSSD). Doplnil, že výdajové paušály jsou nyní 25 procent obecně a 50 procent pro zemědělce. "Toto by mělo být skutečné zjednodušení podnikání pro osoby samostatně výdělečně činné, protože jim to podstatně sníží účetní agendu a také omezí riziko případného zpochybnění nákladů, jak se občas stává," řekl.

Přijetí změn ve výdajových paušálech vítá i vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. "Zvýšení paušálů bude znamenat výrazné zjednodušení administrativy jak pro podnikatele, tak i pro daňovou správu," řekl. Na výdajových paušálech nejméně vydělají například právníci, lékaři či tlumočníci a majitelé nemovitostí. Paušál je přitom pouze možností, kterou mohou podnikatelé využívat. Ten, kdo se k nim neuchýlí, musí nadále vést účetnictví a evidovat všechny doklady. Nyní podle některých informací paušály využívá asi 260.000 z 1,2 milionu podnikatelů.