Počet účastníků penzijního připojištění činil na konci září podle údajů ministerstva financí 3,207 milionu, a od počátku roku tak narostl téměř o čtvrt milionu lidí. Téměř 60 procentům nových klientů je méně než 40 let, což je pro další rozvoj penzijního připojištění v ČR dobrá zpráva, uvedl náměstek MF Tomáš Prouza. Podobně úspěšně se ale podle něj stále nedaří zvyšovat příspěvky účastníků.


Úložky jsou stále nízké
Průměrný příspěvek, na který lidé požádali o státní podporu, zůstává i přes drobné zvýšení stále pod hranicí 400 Kč. Na 31 procent lidí si ukládá 500 až 600 Kč, takže čerpají plnou státní podporu a částečně i daňovou úsporu pro příspěvky mezi 500 a 1500 Kč.
"Mírně roste počet klientů, kteří si ukládají alespoň 1500 Kč měsíčně a maximalizují svou daňovou úlevu, ale stále jde jen o 6,3 procenta klientů. Naproti tomu si více než polovina klientů ukládá méně než 400 Kč, což pro vybudování dostatečné penze nestačí," upozornil Prouza.


Více než čtvrtině přispívá zaměstnavatel
Příspěvek zaměstnavatele pobíralo 28 procent klientů, tedy přes 900.000 osob. Počet lidí s příspěvkem zaměstnavatele tak ve srovnání se třetím čtvrtletím 2004 vzrostl o 13 procent. Průměrný příspěvek zaměstnavatele za rok vzrostl o devět procent na 455 Kč. "Zapojení zaměstnavatelů je potřeba posílit tak, aby se z penzijního připojištění stal skutečný třetí pilíř penzijního systému, schopný významněji přispět k celkovému důchodu," dodal Prouza.


Penzijním fondům rostou zisky
Aktiva penzijních fondů na konci září činily 118,9 miliardy Kč, tedy o 26 procent více než před rokem. Dluhopisy tvoří 70,5 procenta portfolia, peníze na účtech 9,2 procenta a pokladniční poukázky 7,7 procenta. Téměř o tři procenta proti konci roku 2004 na 8,2 procenta vzrostl podíl akcií a podílových listů, takže klienti budou moci lépe profitovat z růstu akciových trhů, podotkl náměstek.
Penzijní fondy vytvořily podle údajů Asociace penzijních fondů za tři čtvrtletí zisk 3,46 miliardy korun, což bylo o 1,49 miliardy více než ve stejném období loni.
Růst zisku ve třetím čtvrtletí odráží podle odborníků též pokračující pozitivní vývoj českého kapitálového trhu, zejména jeho akciové části. Zvýšený počet účastníků znamená automaticky i větší množství peněz, které fondy následně investují. "Větší objem aktiv je schopen generovat větší zisk v absolutním měřítku," připomněl analytik Atlantik FT Petr Sklenář.


Počet účastníků penzijního připojištění (v milionech)

1994 0,183
1995 1,290
2000 2,298
2004 2,964
3. čtvrtletí 2005 3,207


Výnosy penzijních fondů by letos mohly být vyšší než loni
Výnosy připisované klientům penzijních fondů za letošní rok by mohly zřejmě mírně překonat loňská zhodnocení, která se pohybovala od 2,5 do 5,3 procenta. Vyplývá to z ankety ČTK mezi penzijními fondy a analytiky. Penzijní fondy letos zatím výrazně zvýšily zisky, což odborníci přisuzují zejména většímu množství investovaných peněz a příznivému vývoji českého akciového trhu.


"Zhodnocení PF České pojišťovny za letošek by podle dosavadních výsledků mělo překročit úroveň loňského roku, očekáváme tedy 3,6 procenta a více," řekl výkonný ředitel fondu Tomáš Matoušek. Podle výsledků hospodaření PF České spořitelny je zřejmé, že procento zhodnocení připsané klientům výrazně převýší míru inflace, uvedla mluvčí firmy Kristýna Havligerová. "Předpokládáme, že se bude pohybovat nad třemi procenty," dodala.
Penzijní fondy vytvořily za tři čtvrtletí zisk 3,46 miliardy korun, což bylo o 1,49 miliardy více než ve stejném období loni. Zvýšený počet účastníků znamená automaticky i větší množství peněz, které fondy následně investují. "Větší objem aktiv je schopen generovat větší zisk v absolutním měřítku," upozornil analytik Atlantik FT Petr Sklenář.


Klienti nemusí dostat víc peněz
Zvýšení zisku ale neznamená automaticky více peněz pro klienty, protože bude záviset i na nárůstu počtu zákazníků, připomněl analytik serveru Finance.cz Lukáš Buřík. Zisk fondu se tedy rozpočítává na rostoucí počet podílů, doplnila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. K tomu všemu podle ní přistupuje ještě poněkud zvláštní faktor, a sice že v ČR ubývá finančních instrumentů, do kterých lze investovat.
Penzijní fond může pouze deset procent zisku rozdělit mezi akcionáře, mezi účastníky musí minimálně rozdělit 85 procent dosaženého zisku. "Vzhledem k průměrným výnosům připsaným za loňský rok kolem 3,5 procenta odhaduji, že by v letošním roce mohly připsat od tří do šesti procent s průměrem kolem 4,5 procenta," míní analytik serveru Měšec.cz Petr Zámečník.


Růst zisku ve třetím čtvrtletí odráží podle odborníků též pokračující pozitivní vývoj českého kapitálového trhu, zejména jeho akciové části. Investiční strategie penzijních fondů si přitom zachovává konzervativní profil. Přes 70 procent investic je umístěno v dluhopisech, skoro deset procent pak na termínovaných vkladech a účtech, osm procent v pokladničních poukázkách.
Téměř o tři procenta proti konci roku 2004 na 8,2 procenta vzrostl podíl akcií a podílových listů. "Klienti penzijních fondů budou moci lépe profitovat z růstu akciových trhů," podotkl náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Tento posun se projevuje zvýšením ziskovosti penzijních fondů, jež loni průměrně dosahovala tři až čtyři procenta a letos se pohybuje mezi čtyřmi až pěti procenty, doplnil Sklenář.
Penzijní fondy v posledních letech klientům připisují výnosy, které jen o několik málo procentních bodů převyšují inflaci. Stát systém podporuje příspěvky, vklady si klienti či jejich zaměstnavatelé mohou částečně odečíst z daní. O úpravě státní podpory MF již delší dobu uvažuje. Penzijní připojištění mají nyní přes tři miliony účastníků, což je necelá třetina obyvatel.