Finanční ústavy podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže 18. prosince 1997 uzavřely na jednání pracovního sdružení zakázanou dohodu o výměně informací. Společně si tak dohodly obsah a strukturu statistických přehledů, které si mezi sebou předávaly. O udělení pokuty informoval předseda úřadu Martin Pecina.


Původně dostaly spořitelny loni v srpnu pokutu 484 milionů Kč mimo jiné za údajné dohody o zdražování služeb pro zákazníky. ÚOHS ale po rozkladu firem vrátil celý případ k došetření. Správní řízení vedl úřad se společnostmi Hypo, Wüstenrot, Modrá pyramida, Stavební spořitelna ČS, Raiffeisen a Českomoravskou stavební spořitelnou.


Nynější předseda antimonopolního úřadu nevyloučil snížení pokuty již v polovině listopadu. Téměř půlmiliardová pokuta se mu totiž zdála příliš vysoká. Nejvíce, 228 milionů Kč, měla před rokem z celkové sankce hradit Českomoravská stavební spořitelna. Nyní ÚOHS výši pokut u jednotlivých spořitelen nezveřejnil.


Všechny peněžní domy snížení pokuty očekávaly, přesto již dříve nižší sankci odmítly. Zástupci některých z nich tvrdili, že jim negativně ovlivní hospodaření. Společnosti si však kvůli pokutám vytvořily rezervy, protože sankce nemohou být daňově uznatelnou nákladovou položku. Letos za deset měsíců šest stavebních spořitelen půjčilo téměř o čtvrtinu více peněz než ve stejném období loňského roku. Zatímco počet poskytnutých úvěrů dva měsíce před koncem roku opět poklesl, objem úvěrů vzrostl o 24,6 procenta až na 35,3 miliardy korun.


Úřad současně zbavil všechny spořitelny podezření ze zneužití společného dominantního postavení. Neprokázal, že zpoplatnily úrokové zvýhodnění či stanovily rozdílné poplatky za vedení účtů klientům. Nepodařilo se také prokázat uzavření a plnění dohody či jednání ve vzájemné shodě při stanovování poplatků za služby, které spořitelny poskytují klientům.


"Rozhodnutí ÚOHS je dosud nepravomocné; běží lhůta k podání rozkladu," sdělil Pecina. Stavební spořitelny již jednou zjištění úředníků odmítly a správní řízení se opakovalo zejména kvůli technickým chybám. K antimonopolnímu úřadu si stěžovalo loni i Sdružení obrany spotřebitelů. Mimo jiné také proto, že klienti nemohli nespokojenost se službami řešit odchodem od příslušné stavební spořitelny. Přišli by totiž o státní podporu až 4500 korun ročně.


Proti loňsku si zatím nejvíce polepšily Raiffeisen stavební spořitelna, Modrá pyramida a stavební spořitelna Wüstenrot. Dařilo se ale i největší Českomoravské stavební spořitelně. Objem poskytnutých úvěrů u Stavební spořitelny České spořitelny a Hypo stavební spořitelny poklesl.