Stavět dům půjde bez povolení

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje nový stavební zákon, podle kterého by u běžných rodinných domků odpadla jedna ze základních povinností - čekat se zahájením stavby, dokud úřady nevydají stavební povolení.
Zákon se teprve rodí a jednání o konečném znění návrhu má vláda ve svém plánu někdy kolem poloviny roku. Nicméně v současné podobě se počítá s tím, že by stavitelé domků směli svou stavbu ohlásit - pokud by chystali dům o ploše nejvýše 150 metrů čtverečních a o nejvýše třech podlažích. Takových domků se v Česku staví většina.
Návrh má po vzoru některých evropských zemí zjednodušit a případně i urychlit přípravu staveb. Podstatná část agendy přejde totiž ze stavebního řízení do předcházejícího takzvaného územního řízení.
Stavebníci (lidé i firmy) si budou moci vybrat - zda svou stavbu nechají projít klasickým řízením včetně současného stavebního povolení, či zda dají přednost rychlejšímu řízení pouze s ohláškou. V takovém případě by se nekonala ani dnes nezbytná klasická kolaudace. Zákon totiž zavádí institut soukromých autorizovaných inspektorů, jmenovaných ministrem pro místní rozvoj, kteří budou dohlížet na projekt a splnění jeho náležitostí. Stavební dozor by zůstal zachován podle dnešní praxe.
"Inspektoři nahradí činnost, kterou při povolování staveb a jejich užívání musí jinak vykonávat stavební úřad," doplnil mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun. Nikde ale zatím není psáno, že stavebník bude mít povinnost služby inspektora využít, a tedy i platit. "Může zvolit klasické správní řízení. Záleží jen na něm, jaké možnosti dá přednost," dodává Dimun.
Zrychlit svou práci by musely i úřady. Pokud by se totiž k ohlášené stavbě domu do třiceti dnů nevyjádřily, mohlo by se začít okamžitě stavět.
Podle odborníků může mít úprava, která podobným způsobem funguje například v Rakousku, Německu či Anglii, svůj význam. "Rodinný dům by však bylo možné stavět jen na základě ohlášení. Což samozřejmě znamená, že stavebník splní všechny podmínky vyplývající z územního rozhodnutí," uvedl právník stavebně-správního odboru Magistrátu města Plzně Pavel Linhart.
Investoři a stavitelé přesto mluví o velké šanci. "Ještě jsem nezažil zákon, který by něco urychloval. Tohle by bylo vynikající. Stavba série domků nám zabere dva roky papírování," reagoval jednatel stavební společnosti Prestol Miloslav Kužílek. Politici spíš opatrně krčí rameny. "Tři podlaží? To je skoro činžák. Z toho mám trochu obavy," říká místopředseda sněmovního podvýboru pro územní plánování a stavební řád Vlastimil Aubrecht.


Co se má ještě změnit

[*] Desítky dalších zákonů
Zákon o státní památkové péči, autorský zákon, lázeňský, energetický, o obcích a další.

[*] Podmínky kolem hypoték
Hypoteční banky berou dosud stavební povolení jako jeden ze základních dokumentů k poskytnutí úvěru.

[*] Rychlost stavebních úřadů
Navrhovaný zákon počítá s tím, že se musí vyjádřit do měsíce, jinak se ohláška má za schválenou.
(HN)