Prodej státního podílu v petrochemické skupině Unipetrol polskému koncernu PKN Orlen je ukončen a nelze do něj vstupovat, řekl novinářům ministr financí Bohuslav Sobotka. Odmítl tak podezření z korupční aféry, kterou rozpoutal polský lobbista Jacek Spyra.

Dobré hospodářské výsledky skupiny Unipetrol naznačují, že by vláda mohla od PKN Orlen získat nakonec více peněz. Polská firma zatím zaplatila 13,05 miliardy korun. Podle Sobotky se očekává, že PKN Orlen zaplatí další peníze. Jak velký doplatek to bude, ministr neuvedl s tím, že je třeba počkat na výsledky auditu.

Cena se může na základě majetkového vývoje Unipetrolu zvýšit až o 15 procent. To je zhruba o dvě miliardy korun více. Ekonomové již dříve uvedli, že by se doplatek mohl díky dobrému hospodaření této hranici blížit. Konečná cena bude podle Sobotky známa během podzimu.

Sobotka odmítl, že by v souvislostí s privatizací Unipetrolu jednal s lobbisty. Také ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana prý v této souvislosti nikdo neoslovil. Oba považují privatizaci Unipetrolu za transparentní. Dodali, že prodej posuzovala i Evropská komise, která proti němu neměla námitky.

Úplatky v privatizaci Unipetrolu měl údajně nabízet polský podnikatel a lobbista Jacek Spyra. Od Spyry údajně požadoval úplatek pět milionů korun bývalý šéf kabinetu českého premiéra Zdeněk Doležel. Jejich schůzku natočila skrytou kamerou televize Nova. Doležela kvůli podezření z přijímání úplatku a podvodu již šetří policie. Objevila se také podezření z korupce šéfa ČSSD a bývalého premiéra Stanislava Grosse a podnikatele Andreje Babiše. Oba informace popírají a na Spyru podali trestní oznámení.

PKN Orlen nabídl za státní 63procentní podíl v petrochemickém holdingu 13,05 miliardy korun. Vládní komise doporučila kabinetu loni v dubnu tuto nabídku přijmout. Vláda poté prodej schválila.