Vládní novela zákona o daních z příjmů postoupila do závěrečného čtení Poslanecká sněmovna. Roční daňová úspora by mohla být u poplatníka kolem 3000 až 4000 Kč. Změny by se měly dotknout až čtyř milionů lidí. O konečné podobě předlohy bude sněmovna hlasovat v úterý 1. listopadu.

Návrh vlády počítá s tím, že lidé s platem do 20.000 korun měsíčně ušetří za rok přes 4000 Kč. Při měsíčním platu kolem 30.000 Kč by měla roční úspora činit téměř 3000 korun. U vyšších mezd roční úspora činí několik stovek korun.

Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) poznamenal, že daňová zátěž v ČR je vysoká, a proto by daně měly být sníženy všem. To podle něj splňuje rovná daň, kterou právě ODS prosazuje. Stejně jako při prvním čtení poznamenal, že návrh demotivuje lidi s vyššími příjmy si více vydělávat. Zavedení rovné daně ale ODS nepovažuje v současné politické situaci za reálné.

ODS proto podala pozměňovací návrh, který o tři procenta snižuje všechny sazby, nejen tedy v prvním nejnižším daňovém pásmu, jak navrhuje vláda. Ve svém druhém návrhu chce výši sazeb v jednotlivých pásmech snížit o 25 procent. ODS také navrhla sjednocení paušálů na výdaje pro živnostníky a ostatní osoby samostatně výdělečně činné.

Firmy by navíc mohly lidem nově hradit cestování do práce a náklady si pak odečíst z daní. Stejnou pomoc by stát mohl poskytnout na přechodné ubytování přespolních pracovníků. Návrh prosadil vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Podle něj tvoří náklady na dopravu do zaměstnání v průměru deset procent rodinného rozpočtu a u chudších rodin je tento podíl ještě vyšší.

Nejnižší sazba daně z příjmu se má snížit ze současných 15 na 12 procent a zároveň se zvýší roční příjem, který bude touto sazbou zdaňován. Zatímco dosud stát takto zdaňoval příjmy do 109.200 Kč ročně, nově by to mělo být do 121.200 Kč ročně. Druhá nejnižší sazba klesne z 20 na 19 procent a bude platit pro příjmy od 121.200 do 218.400 Kč za rok.

Všechny odečitatelné položky ze základu daně se zároveň nahradí slevou na dani. Univerzální odečet 38.040 Kč by měla vystřídat sleva 7200 Kč z daně samotné. Obdobně budou zavedeny slevy pro studenty, na vyživovanou manželku nebo manžela nebo na částečný či plný invalidní důchod.

Drobní živnostníci se podle vládní novely mohou těšit na výdajové paušály ve výši 50 procent. Zatímco při normálním placení daní si podnikatelé musejí schovávat všechny doklady a složitě si vypočítávat daně, při využití paušálů stačí pro výpočet daně celkové příjmy. Podnikatelé si odečtou určité procento příjmů jako výdaj a ze zbylé části si vypočtou daň. Poslanci sněmovního rozpočtového výboru přitom navrhli výdajové paušály v ještě větší výši. Například zemědělci by mohli používat paušály ve výši 80 procent, řemeslníci pak ve výši 60 procent. Rozhodovat však bude nakonec hlasováním sněmovna, a to i o změnách ve výdajových paušálech, které dnes navrhli poslanci ODS.

Poslanec ČSSD Jan Mládek poznamenal, že živnostníci by mohli pocítit zavedení paušálů již v březnu příštího roku. Pro zvýšení paušálů přitom není nezbytné, tak jako u změn daňových sazeb, aby předloha začala platit od počátku roku. Daňové přiznání totiž mohou živnostníci podat až do konce března. V případě využití služeb daňového poradce dokonce až do konce června.

Ministerstvo financí odhaduje, že po přijetí zákona se sníží příjmy státního rozpočtu z roce 2006 asi o deset miliard korun. Navíc o zhruba čtyři miliardy korun budou sníženy příjmy rozpočtů krajů a obcí. Snížení inkasa daně z příjmů však již vláda započetla při sestavování návrhu státního rozpočtu na rok 2006 a při projekci základních parametrů návrhu rozpočtu na rok 2007.