Nájemné v bytech s regulovanými činžemi se bude od ledna 2007 do roku 2010 zvyšovat v průměru o 14,2 procenta ročně. Rozhodla o tom sněmovna. Příslušnou předlohu schválila i s doporučením Senátu, který odmítl umožnit od roku 2011 regulovat nájemné i v bytech, kde už nyní činže regulovány nejsou. Regulované nájemné se vztahuje na 750.000 bytů, což je zhruba pětina bytového fondu. Zákon ještě musí podepsat prezident.


Pro předlohu v senátní verzi hlasovalo 91 ze 175 přítomných poslanců, proti jich bylo 79. Přijetí zákona stejně jako při předchozím schvalování ve sněmovně prosadili poslanci vládní koalice. Proti hlasovala jen poslankyně US-DEU Taťána Fischerová. Ta původně hrozila tím, že raději složí mandát, než aby hlasovala pro předlohu.


S růstem nesouhlasí ani nájemníci ani majitelé domů
Výhrady k předloze mají i majitelé domů. Předlohu považují za protiústavní. S výjimkou Prahy jim totiž růst činží podle jejich názoru neumožní ani po skončení přechodného období pokrýt náklady na běžné opravy a údržbu. Ze 750.000 bytů vlastní zhruba 300.000 jednotek, ostatní patří obcím.
"Dosud náhodní, většinou nechudí regulovaní nájemníci zhruba týden v měsíci bydlí za nájemné, zbytek za peníze majitelů domů. U obecních bytů za peníze nás všech," poznamenal již dříve místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin.
Kvůli regulaci nájemného podali majitelé domů, kteří jsou členy OSMD, již kolem 2760 stížností k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Očekává se, že stížnosti začne soud projednávat letos. Pokud začne platit zákon o nájemném podle současného znění, pomohlo by to kladnému vyřízení stížností, poznamenala již dříve advokátka Klára Veselá-Samková, která majitele u evropského soudu zastupuje.


Spokojeni však nejsou ani nájemníci. "Plánovaný růst nájemného ve velkých městech může dramaticky ovlivnit život tisíců nájemců bytů, nepřijatelný je zejména růst nájemného v bytech horší kvality," uvedlo Sdružení nájemníků.
Obavy plynou zejména ze sociálních dopadů. Stát počítá s příspěvkem pro lidi, kterým celkové výdaje na bydlení přesáhnou 30 procent a v Praze 35 procent čistých příjmů. Další pomocí bude tzv. doplatek na bydlení, který bude definovat nově připravovaný zákon o hmotné nouzi.


Byty se nebudou dělit podle kategorií
Nájmy se podle schváleného návrhu budou zvyšovat až do pěti procent tržní ceny bytu, v případě čtvrté kategorie do 4,5 procenta. Byty se podle kategorií již nerozdělují, kvůli nájemním smlouvám se s těmito termíny ale stále počítá. Za byt první a druhé kategorie by nájemník v centru Prahy měl v roce 2010 platit zhruba 90 Kč za metr čtvereční proti současným maximálním 37 Kč/m2.
V bytě třetí a čtvrté kategorie by se nájem v této lokalitě měl zvýšit na zhruba 80 Kč ze současných maximálních 22 korun za m2 u třetí kategorie a zhruba 15 Kč/m2 u nejnižší kategorie. Například v bytě o velikosti 60 m2, který spadá do původní druhé kategorie, by se měl měsíční nájem v Praze 1 zvýšit na 5370 Kč ze současných zhruba 1670 Kč. U stejně velikého bytu čtvrté kategorie by nájem v této lokalitě měl stoupnout na přibližně 4800 korun z necelých 930 Kč placených nyní.


Centrum Prahy a Brna patří k oblastem, kde by se nájmy měly zvyšovat nejvíce. V menších obcích bude nárůst pozvolnější a v některých obcích, například na Vysočině, se nepočítá s žádným nárůstem.