Počet nově nařízených soudních exekucí stoupl loni o 74 procent na 270.480. Novinářům to řekl prezident Exekutorské komory Juraj Podkonický.
Příčinou jejich vysokého nárůstu je zvýšení exekucí u menších pohledávek, které mají lidé u městské policie, zdravotních pojišťoven, dopravních podniků, distributorů energií či telekomunikačních operátorů. Naopak exekutoři podle něj loni nezaznamenali výrazný nárůst exekucí kvůli tomu, že by domácnosti nesplácely spotřebitelské úvěry.


Dokončení exekucí brání komplikovaná legislativa
Počet skončených exekucí vzrostl v minulém roce o 10.000 na více než 66.000. "Dalšímu nárůstu počtu skončených exekucí brání především komplikující se legislativní situace, která snižuje vymahatelnost práva v ČR," dodal Podkonický.
Úspěšnost vymáhání dluhů při exekucích se pohybuje u částek do 100.000 Kč okolo 50 až 60 procent. U nižších částek se zvyšuje a naopak. Lidé prý postupně začínají chápat, že prodlužování exekuce jim nepomůže, protože ji prodražuje. Nejčastější fintou dlužníků zůstává nepřebírání písemnosti, skrývání či odjezd do zahraničí. "Exekuce ale může probíhat i bez dlužníka," podotkl Podkonický.


Elektronická evidence exekuce urychlí
Zrychlení a vyšší efektivnosti soudních exekucí by podle něj měla pomoci Centrální elektronická evidence soudních exekucí, kterou chce komora spustit na podzim. Údaje z ní budou za poplatek dostupné každému, kdo o ně bude mít zájem.


Proti postupu soudního exekutora bylo loni podáno 658 stížností nebo podnětů, zatímco o rok dříve jich bylo 480. "Vesměs šlo o tvrzení, že exekutor zabavil majetek, který zabavit neměl," poznamenal.
Počet kárných žalob podaných na exekutory výrazně vzrostl z předloňských 15 na 28. Důvodem bylo to, že komora začala kárné žaloby preventivně podávat i tam, kde kárná komise nestihla v termínu projednat stížnost a hrozilo uplynutí lhůty, kdy mohla žalobu podat, vysvětlil Podkonický.


Exekutoři mohou dlužníkům sebrat téměř veškerý majetek, včetně bytu či domu, obstavit účty, vybrat peníze ze stavebního spoření či penzijního připojištění, sebrat sociální dávky nebo důchod. Ponechat musejí lidem pouze hotovost do tisíce Kč, věci osobní potřeby, zdravotnické pomůcky, snubní prsteny a základní vybavení domácností.


Exekutoři v Česku fungují od roku 2001. Nyní jich působí 121, celkový počet má dosáhnout 180 exekutorů. Výkonem exekuce pověřuje exekutora soud, exekutor je ze zákona nezávislý na věřiteli i dlužníkovi.