Největším nebezpečím pro zavedení eura je podle viceguvernéra Česká národní banky Miroslava Singera strnulý trh práce v Česku. Viceguvernér to uvedl na diskusním fóru na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Podle Singera se v posledních letech zlepšuje finanční stabilita i struktura ekonomiky, která se přibližuje evropské struktuře. "To, kde jsme na tom hůře než v roce 2003, je trh práce," uvedl.
Ekonomika nyní podle viceguvernéra silně roste. Česká republika však má stále více dlouhodobě nezaměstnaných, stále nižší pružnost pracovní síly a větší meziregionální rozdíly v nezaměstnanosti. "My to vnímáme jako největší nebezpečí pro zavedení eura," řekl.


Důraz bude kladen na stěhování a vzdělávání
Podle Singera se lidé budou muset více stěhovat za prací. "V průmyslových zónách začínáme mít základní problém nikoli s přitažením investora, ale s pracovní silou ochotnou pracovat," řekl.


Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn v reakci uvedl, že důležitý bude také důraz na celoživotní vzdělávání lidí. Měly by existovat dobré rekvalifikační podmínky a vzdělávací systém, který by lidi motivoval.


Koruna možná bude moci posilovat i v kurzovém mechanizmu
Česká republika přijme euro zřejmě v roce 2010. Nejméně dva roky před vstupem do eurozóny má měna příslušného státu vstoupit do mechanismu ERM-2, ve kterém mohou měny fluktuovat v rozmezí 15procentního pásma nad i pod dohodnutým kurzem k euru.


Singer uvedl, že je možné, že Česká republika bude moci v průběhu konvergenčního období měnit paritu koruny směrem k posilování a ČNB by ji tak nemusela držet v pásmu vůči fixní úrovni.
V praxi by to mimo jiné znamenalo, že ČR bude moci nechat korunu posilovat, navzdory jejímu navázání na euro. Banka by tak navíc nemusela zafixovat kurz tři roky před vstupem do unie ale, jak řekl Singer, těsně před vstupem do eurozóny.