K růstu úrokových sazeb v Česku by mohlo dojít výrazně dříve, než se Česká národní banka původně domnívala, řekl novinářům na ekonomickém fóru v Bratislavě guvernér ČNB Zdeněk Tůma. K růstu sazeb by podle něj mohly vést vyšší ceny ropy.
Sazby jsou nyní na rekordním minimu 1,75 procenta.


"My nejsme žádným ostrůvkem izolovaným ve světě. Ropa nás nemůže minout," uvedl Tůma. Ceny ropy sice v posledních týdnech mírně poklesly, jejich předchozí nárůst se však promítl v inflaci. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v září citelně vzrostlo na 2,2 procenta ze srpnových 1,7 procenta. Podle Tůmy však není pro měnovou politiku podstatný jednorázový dopad do cen, ale promítnutí vyšších cen ropy do budoucna.


Inflace se vrátila do cílového pásma ČNB
Zdražení benzinu v září vrátilo inflaci poprvé od začátku roku zpět do cílového pásma České národní banky, uvedla centrální banka. V září se inflace meziročně zvýšila na 2,2 procenta. Meziměsíční pokles o 0,3 procenta byl však menší, než ČNB předpokládala, protože ceny pohonných hmot vzrostly o 11,6 procenta.
"Vyšší než předpokládané zdražení pohonných hmot je z pohledu meziroční inflace zatím kompenzováno zpožděním v dopadu změn spotřební daně u tabákových výrobků na jejich ceny a nižší korigovanou inflací bez cen pohonných hmot," uvedla ČNB. Právě vývoj korigované inflace bez cen pohonných hmot naznačuje, že v ekonomice stále nejsou přítomny poptávkové tlaky na inflaci. Protiinflačně působí též posílení kurzu koruny od konce roku 2004.


Analytici: Počkejme si na potvrzení dat
Ekonomy Tůmova slova překvapila. Na druhou stranu však upozorňují, že k pohybu sazeb nemusí nutně dojít. "Výroky guvernéra jsou stále velmi zamlžené. Chytřejší ČNB i my budeme po vydání říjnové kvartální predikce ČNB," řekl Michal Brožka z Raiffeisenbank.
Podle Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance je Tůmovo vyjádření logické, byť může vnést poměrně velkou nejistotu na trh. Guvernér podle ní podpořil očekávání, že by již brzy mohlo dojít k přitvrzení měnové politiky. Samotná vysoká cena ropy však u Šichtařové zatím velké obavy nevzbuzuje. "Navzdory ceně ropy by spotřebitelská inflace měla příští rok zůstat bezpečně pod třemi procenty, takže ČNB by nemusela pouze z tohoto titulu reagovat," dodala.
Patrik Rožumberský z Živnostenské banky se navíc domnívá, že centrální banka bude chtít vidět důkaz toho, že se výrazně vyšší ceny energií skutečně přelijí do cen jiných komodit v ekonomice.
"V každém případě trh vzal slova guvernéra vážně," řekl Vladimír Pikora z Volksbank. Krátce po zveřejnění Tůmových slov česká měna posílila a přiblížila se k hranici 29,50 Kč/EUR. Během dne však posiloval celý region a je tak dost pravděpodobné, že by koruna zpevnila i bez vyjádření guvernéra ČNB.


Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nízké úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. Nízké úroky vyhovují i státu, který je významným dlužníkem. Naopak lidé, kteří mají peníze uložené na účtu u banky, dostávají nižší úroky, než je inflace, a reálně tedy prodělávají.