Živnostníci by mohli mít při podnikání výrazně jednoduší administrativu již v letošním roce. Ministerstvo financí pro druhé čtení ve sněmovně předložilo návrh, který by živnostníkům umožnil uplatnit vyšší tzv. výdajové paušály již za zdaňovací období roku 2005, informoval mluvčí MF Marek Zeman.


Poplatníkům se zjednoduší administrativa
Zatímco při normálním placení daní si podnikatelé musejí schovávat všechny doklady a složitě si vypočítávat daně, při využití paušálů stačí pro výpočet daně celkové příjmy a výdaje. Podnikatelé si odečtou určité procento výdajů a ze zbylé části si vypočtou daň.


Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny v rámci novely zákona o dani z příjmů schválil návrh na zvýšení výdajových paušálů všem skupinám živnostníků. Zemědělci si budou moci místo současných 50 procent uplatnit až 80 procent výdajů, u řemeslných a ostatních živností se výdajový paušál zvýší z 25 na 60 procent. Poradci, lékaři a tlumočníci si budou moci paušálně odečíst 40 procent výdajů, u pronájmu paušál stoupne na 30 procent.


Dřívější zvýšení výdajových paušálů podnikatelé přivítali. "Pomůže to především drobným živnostníkům, mnoha z nich ubude administrativa spojená s vedením účetnictví," řekl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Upozornil však na nárůst administrativy u těch živnostníků, kteří nově budou muset rozlišit řemeslné a neřemeslné živnosti.


Stát se zaměří na větší firmy
Vedle zjednodušení administrativy podnikatelé intenzivnějším využíváním paušálů ušetří podle Zemana téměř dvě miliardy Kč na daních a rovněž se jim sníží odvody na povinném pojistném o další 1,5 miliardy korun. "Administrativně tento návrh uleví nejen živnostníkům, ale i státu, který použije uvolněné kapacity ke kontrole rizikovějších, především velkých daňových poplatníků," dodal.


Nyní využívá výdajové paušály 260.000 z 1,2 milionu poplatníků. "Po zavedení nových výdajových paušálů počítáme s nárůstem počtu podnikatelů, kteří využijí možnosti paušálního uplatnění výdajů, o 185.000," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka.


Návrh na zvýšení výdajových paušálů:
zemědělci 80 procent
řemeslné živnosti (kovář, zámečník, pekař) 60 procent
neřemeslné živnosti (projektant, masér) 50 procent
nezávislá povolání (notář, lékař, sportovec, 40 procent
tlumočník)
pronajímatelé 30 procent