Práce přes čas není v Česku ničím výjimečným, vyplývá z ankety personálního serveru Job3000.cz. Rovné dvě třetiny respondentů přiznaly, že zůstávají v práci i po skončení pracovní doby. Zatímco práce přesčas se netýká jen jedné pětiny odpovídajících.
Celých 32 procent respondentů uvedlo, že za práci přes čas nedostává žádnou náhradu.
Anketa probíhala na personálním serveru Job3000.cz od 1. do 30. září tohoto roku a zúčastnilo se jí 515 respondentů.


Placené přesčasy má třetina lidí
Téměř polovina těch, kdo v práci zůstává déle, nemá za dodatečnou práci žádnou kompenzaci. Kompenzaci mimo výplatu dostává 14 procent dotázaných a zaplacené přesčasy má 20 procent respondentů, tedy necelá třetina těch, kteří zůstávají v práci déle.


Podle Josefa Nechvátala, majitele personálního serveru Job3000.cz, ukazují sice výsledky ankety na doposud existující zneužívání přesčasové práce ze strany zaměstnavatelů, ve své praxi se však s tímto jevem setkává méně než dříve. "Asociální chování zaměstnavatelů stále ještě bohužel existuje, přestože zákoník práce jasně stanovuje maximální míru přesčasové práce v horizontu týdne a celého roku. A i přesto, že zákon dává možnost dohodnout se se zaměstnancem na větším množství práce navíc, zejména pokud to vyžadují provozní podmínky - například naléhavé dokončení důležité zakázky - jsou firmy, které se ke svým zaměstnancům chovají nemorálně a v podstatě jim nedají na výběr, jak se k nařízené práci přesčas postavit," komentuje Josef Nechvátal.


Za práci přes čas náhradní volno
Možností, jak zaměstnancům kompenzovat práci přesčas, je několik. Anketa také potvrdila, že je zaměstnavatelé využívají. "Málokdo si je například dobře vědom toho, že poskytnutím náhradního volna se kompenzuje práce přesčas a odpovídající množství přesčasové práce se tak nezapočítává do zákonem stanoveného limitu. Tudy podle mne vede cesta ke zlepšení sociálního klimatu v mnoha podnicích," dodává Josef Nechvátal.