Občanští demokraté předložili v těchto dnech sněmovně návrh na snížení základní sazby DPH z 19 na 15 procent. Změna by podle ODS znamenala pokles příjmů státu, ale také zlevnění velké části zboží a služeb včetně energií. S návrhem ale nesouhlasí ministr financí Bohuslav Sobotka. Předlohou by se mohla sněmovna zabývat na schůzi, která bude zahájena v úterý 7. března.


ODS v důvodové zprávě uvádí, že výpadek příjmů státního rozpočtu by byl sice asi 35 miliard korun, kompenzoval by se ale zvýšeným obratem zboží a služeb ve snižované sazbě. Občanští demokraté navrhují, aby sněmovna projednávala jejich návrh ve zrychlením jednání, což umožní schválit předlohu rovnou v prvém čtení. Tento postup ale mohou vetovat dva poslanecké kluby, případně 50 poslanců. ODS mnohdy takovou taktiku vůči vládním návrhům volí. Je tedy pravděpodobné, že zrychlené projednávání předlohy zablokují sociální demokraté.


Sobotka: Je to předvolební populismus
O záměru předložit daňové změny informovala ODS již koncem ledna. Jejich návrh ale Sobotka označil za předvolební populismus. "Snížení základní sazby DPH by připravilo veřejné rozpočty o 40 až 50 miliard korun ročně na daňových příjmech," řekl. ODS podle něj záměrně neříká, jak by tento výpadek příjmů státu, obcím a krajům kompenzovala. "Realizace takovéhoto návrhu by v zásadě byla rozpočtová sebevražda," soudí ministr.


Sobotka také soudí, že návrh ODS by vedl k tomu, že by se nedostávalo finančních prostředků potřebných na školství, vědu a výzkum a sociální politiku. Návrh podle něj neznamená, že by se o uvedené čtyři procentní body také snížily ceny. "Snížení základní sazby DPH by nevedlo ke snížení cen," řekl ministr.


V Česku jsou v současnosti dvě sazby DPH - základní 19procentní a snížená pětiprocentní. Ta platí například pro většinu potravin, dětské pleny, lékárenské pomůcky a řadu dalších položek. Stát loni na DPH vybral 147 miliard korun. ODS má ve svém volebním programu rovnou 15procentní daň.
Novela zákona by měla nabýt účinnosti dnem 1. července 2006.