Prezident republiky Václav Klaus podepsal zákony o sjednocení dohledu nad finančním trhem a o podnikání na kapitálovém trhu. Zelenou dostal také zákon o prevenci závažných havárií způsobených vybranými chemickými látkami, sdělil prezidentův mluvčí Petr Hájek.


Dohled bude vykonávat pouze ČNB
Podepsáním zákona o dohledu nad finančním trhem se Česká národní banka od dubna stane jediným dozorcem nad tímto trhem. Zákon, který podepsal Klaus, přitom na začátku měsíce při senátním schvalování provázely četné kritiky. Norma podle nich podobně jako novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu nepřípustně mění dosud platná ustanovení.
Kritici zákona upozorňovali mimo jiné na to, že sloučení dozoru pod ČNB bude znamenat přesun moci, který je z ústavního hlediska nestandardní. "Sjednocení veškerého státního dozoru nad finančním trhem do ČNB znamená podstatný přesun moci od vlády a parlamentu k ČNB," prohlásila při tehdejším projednávání senátorka Helena Rögnerová (SNK).
Vláda tehdy argumentovala především snížením nároků na státní rozpočet v rozsahu zhruba 100 milionů korun. Dosud dohled nad finančním trhem totiž vykonávaly čtyři instituce. Kromě centrální banky to byla Komise pro cenné papíry pro oblast kapitálového trhu, ministerstvo financí pro sektor pojišťovnictví a Úřad pro dohled nad družstevními záložkami pro družstevní peněžnictví.


Prospekt emitenta bude platný v celé EU
Zákona o podnikání na kapitálovém trhu má přinést snadnější a levnější vstup na zahraniční kapitálové trhy pro společnosti vydávající cenné papíry. Novela především převádí do českého právního řádu evropskou směrnici o prospektu, který má být zveřejněn při veřejné nabídce nebo při přijetí cenných papírů k obchodům na regulovaný trh.
Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že bude-li prospekt cenného papíru schválen v jednom členském státě EU, bude platný ve všech ostatních, což emitentům přinese významnou úsporu nákladů. Prospekt je základním vodítkem investorů do cenných papírů.