Úrokové sazby v ČR mohou zůstat beze změny na současných úrovních do konce roku 2006 a možná i déle, uvedl pro agenturu Reuters člen bankovní rady ČNB Robert Holman. Stabilitu sazeb umožňuje příznivý vývoj inflace.
"Řekl bych, že za současných podmínek máme před sebou delší období stabilních úrokových sazeb," řekl Holman, který dává přednost stabilním úrokovým sazbám před jejich častými změnami.


Rychlý růst HDP nezvyšuje inflaci
Rekordně ekonomický růst ČR ve výši šest procent HDP ročně podle Holmana nezpůsobuje inflační tlaky. Index spotřebitelských cen v březnu činil 2,8 procenta. Podle Holmana za růstem stálo především zvýšení regulovaných cen.
ČNB by tak mohla ve svých předpovědích zvýšit svůj odhad potenciálního ekonomického růstu. Ten naposledy odhadla na čtyři procenta.
Centrální banka však bude bedlivě sledovat vývoj obchodní bilance a trh nemovitostí, aby mohla včas reagovat na objevení případné cenové bubliny.


Úrokového diferenciálu se bát nemusíme
Zvyšování sazeb na hlavních světových trzích by mohlo v budoucnu přimět ke zvýšení sazeb i ČNB. Zatím ale podle Holmana není třeba spěchat. Úrokový diferenciál podle něj také nepředstavuje problém. Koruna již přesvědčila, že je schopna žít s negativním diferenciálem déle než několik měsíců. Další zvýšení sazeb ECB by naopak mělo pomoci stabilizovat nebo oslabit korunu. "Pokud by se úrokový diferenciál rozšířil na 3/4 procentního bodu, pravděpodobně by to zpomalilo apreciaci koruny, stala by se stabilnější nebo by mírně znehodnocovala," řekl Holman.


Základní úrokové sazby v ČR jsou v současnosti na dvou procentech. Česko tak má společně se Švédskem nejnižší sazby v EU.