Dopad na spotřebitele by dočasně měla ztlumit silná koruna vůči dolaru, shodují se oslovení ekonomové oslovení ČTK.


"Vyšší ceny benzinu a nafty by měly v průběhu dubna a května posunout index spotřebitelských cen asi o 0,3 procenta", uvedl David Marek z Patria Finance. V takovém případě by centrální banka pravděpodobně přistoupila ke zvýšení sazeb přibližně o míru inflace, domnívá se David Navrátil z České spořitelny.


Podle Marka je nynější vysoká úroveň cen pohonných hmot pro řadu firem i domácností sice nepříjemným zvýšením nákladů, pro českou ekonomiku by ale neměla být výraznou zátěží. "Na podzim loňského roku jsme se potýkali s ještě vyššími cenami benzinu a nafty a přesto tempo růstu ekonomiky zrychlilo téměř na sedm procent. Reakce v podobě snížení sazeb spotřebních daní u pohonných hmot není při současné kondici ekonomiky nezbytná," uvedl Marek.


Pavel Sobíšek z HVB upozornil, že růst cen ropy je globálním jevem, kterému nelze zamezit. "Musíme si jej prožít. Vláda se doufám neodhodlá zasahovat do cenotvorby pohonných hmot. Zkušenost jiných zemí naznačuje, že snížení spotřebních daní spolehlivě odejme prostředky státní kase, ale nevede k adekvátnímu poklesu maloobchodní ceny. Jiná opatření vlády, například stanovení maximálních marží prodejců, by mohlo vyvolat poruchy v distribuci pohonných hmot," dodal.


Podle ekonomů cena benzinu Natural na českém trhu brzy zdolá hranici 31 Kč za litr. Silná koruna vůči dolaru zatím růst cen tlumí, ale ne nadlouho. "Oslabení dolaru proti koruně je na rostoucí ceny pohonných hmot slabou náplastí. K růstu cen ropy dochází v době začínající motoristické sezony, což povede k malé ochotě prodejců absorbovat část zvýšených nákladů ve svých maržích," uvedl Sobíšek. Také konkurenční prostředí na trhu dočasně brání prudkému zdražování. "Konkurence čerpacích stanic a zvlášť hypermarketové pumpy výhodnějšími cenami brání rychlejšímu vzestupu cen na trhu a odsouvají výraznější cenový pohyb do budoucna," uvedl Petr Dufek z ČSOB.


Analytici se shodují, že krize kolem íránského jaderného programu a napětí v Nigerii jsou hlavními, avšak ne jedinými příčinami současných vysokých cen ropy. "Hlavním důvodem rostoucích cen je růst světové ekonomiky, který si žádá zdroje. Letošní rok bude opět rokem silného růstu světové ekonomiky. To pravděpodobně posune cenu ropy k dalším rekordům i bez války v Iránu," domnívá se Miroslav Plojhar ze Citibank.


Cena severomořské ropy Brent se dnes drží nad 72 dolary, kolem poledne klesla o 13 centů na 72,38 dolaru za barel. V úterý vystoupila na rekordních 72,64 dolaru. Brent v posledních dnech posunul své maximum šestkrát za sebou.


Americká lehká ropa dnes klesla o 40 centů na 70,95 dolaru, v úterý ale dosáhla maxima na 71,60 dolaru za barel. Na předchozí rekord 70,85 dolaru americká ropa vystoupala loni v srpnu po hurikánu Katrina.