Sobotka couvl, banky se dál dohadují

Ministr financí Bohuslav Sobotka už ví, které změny chce v bankách prosadit zákonem. Pokud se mu ale nepodaří finální dohoda s bankéři, může jich být víc.
K uzavírané smlouvě by peněžní domy například musely přikládat platný ceník. Klienti by si pak mohli jednoduše zkontrolovat, jaké služby jim banka zdražila. Vyplývá to z aktuálního materiálu o změnách v zacházení s klienty bank, které chce Sobotka koncem října navrhnout vládě.

Výpisy bez reklamy

Mezi další povinnosti, ke kterým chce Sobotka banky přinutit zákonem, je informovat klienty alespoň měsíc předem o změnách ceníku. Ti, kteří by s novým cenami služeb nesouhlasili, by pak mohli do tří měsíců bez velkých překážek změnit banku.
Sobotka se rozhodl výrazně omezit i reklamu bank. Do zákona chce dát, aby klienti mohli odmítnout posílání reklamy ve výpisech z účtu. Současně připravuje i standardy, které by bankám zakázaly v reklamách používat texty, které by si lidé mohli špatně vyložit.
Současné Sobotkovy legislativní návrhy jsou ochotni bankéři komentovat jen neoficiálně.
"Víme, že nás legislativní proces nemine. Sobotka nějaké změny udělat musí, když tažení proti bankám tak rozvířil," říká jeden z šéfů tuzemského peněžního domu. "Předcházet by tomu měla ale pořádná analýza - co lidem skutečně vadí a co by chtěli změnit. Ta ale Sobotkovi stále chybí," dodal.
Bankéřská komunita obecně považuje neexistenci nezávislé analýzy o postavení klientů českých bank za slabé místo této ministrovy agendy.
Hlasy z veřejné diskuse na webové stránce resortu, na kterou se návrhy na změny často odkazují, nemají podle bank dostatečnou průkaznost.

Co už banky uhrály

Z návrhů změn, kterými Sobotka před čtyřmi měsíci rozpoutal vzájemný spor s bankami, vypadly dva nejspornější.
V poslední verzi materiálu už resort po bankách nechce, aby na své náklady posílaly platby státu. Právě tímto způsobem chtěl Sobotka motivovat podnikatele k bezhotovostním převodům. Banky mu však daly silně najevo, že své záměry nemůže řešit na jejich úkor.
Ministerstvo financí také upustilo od zavedení přenositelnosti čísel účtů v Česku. I tento nápad se bankám podařilo Sobotkovi rozmluvit, když ho upozornily, že potřebné investice do technologií by byly vysoké a v konečném gardu by je klienti odnesli zdražením jiných služeb.
Sobotka také zcela opustil záměr, že si na bankách vynutí zákonem zrušení některých poplatků, jako jsou platby spojené se změnou banky nebo za neoprávněnou reklamaci.
Ústupek podle jeho úředníků souvisí s tím, že banky pod tlakem státu už začaly tyto kritizované poplatky rušit a uvědomily si, že mají špatný dopad na jejich pověst.

Ministr sází na dohodu

Většina ze seznamu návrhů, kterými si chtěl Sobotka naklonit klienty bank, však stále visí ve vzduchu. Ministerstvo financí totiž zvolilo taktiku samoregulace finančních ústavů a velkou část svých původních návrhů chce vtělit do memoranda.
To má Sobotka podepsat s Českou bankovní asociací, která by se v něm zavázala, kdy a jak banky ministrovy nápady zavedou.
Ministr Sobotka chce například tímto způsobem přimět banky k tomu, aby sjednotily názvy základních bankovních služeb. To by mělo podle něj sloužit k lepšímu cenovému srovnání nabídek jednotlivých peněžních domů. Dále chce Sobotka po bankách závazek, že lidem budou účtovat služby přehledněji než dosud.
Kupříkladu cenu za jednu službu by nesměly rozdělovat do několika položek, ale musely by být jen v jedné ceně.
Banky by také měly zjednodušit převod kont do jiného peněžního domu a vytvořit databázi ceníků, ze které by mohli lidé později zjistili, jak banka zdražovala služby.

Asociace nechce nic slíbit

O požadavku na memorandum jednalo v pátek prezídium České bankovní asociace, ale bez výsledku. V tiskové zprávě sice prezídium deklarovalo zájem bank pokračovat v práci na ministerských návrzích, k tomu, zda se k některým změnám zaváže dohodou se Sobotkou, se v ní však nevyjádřilo.
"Na tuto otázku neumím odpovědět," uvedl Pavel Štěpánek, mluvčí asociace. "Dohodli jsme se, že nad rámec tiskové zprávy nebudeme dávat další informace," říká šéf Živnobanky Jiří Kunert, jeden ze členů prezídia.
Podle neoficiálních vyjádření jsou některé banky proti podpisu jakékoliv dohody, jiné jsou vstřícnější. Stanovisko šéfa ČSOB Pavla Kavánka k memorandu nebylo možné získat.
"Důležité je, aby návrhy posoudily nejprve pracovní týmy asociace z hlediska přínosu pro klienty a pro banky, pak by teprve mělo přijít rozhodnutí o memorandu nebo jiné formě dohody," uvedla za Českou spořitelnu její mluvčí Klára Gajdušková. Podobně se vyjádřila i Komerční banka.
Náměstek ministra Tomáš Prouza, který má tuto oblast na starosti, vnímá postoj České bankovní asociace jako vstřícný: "Myslím, že banky se dohodnout chtějí." V krajním případě je ale podle něj resort připravený rozšířit současný okruh legislativních návrhů i o ty, které chtěl dohodnout s bankami.
Čím větší okruh legislativních změn ale ministr Sobotka navrhne, tím má menší naději, že je poslanci stihnou projednat před volbami.
Podle některých bankéřů však bude Sobotkovi stačit, když své záměry dostane do Poslanecké sněmovny.