Bankovní kartel neexistuje, vyšetřil úřad


Tři největší české banky neuzavřely kartelovou dohodu - takový bude podle důvěryhodných zdrojů HN závěr antimonopolního úřadu, který banky vyšetřoval kvůli zdražování bankovních poplatků.
České spořitelně, ČSOB a Komerční bance hrozila celková pokuta až osmi miliard korun. Podle zdrojů HN antimonopolní úřad nenašel dost argumentů, aby finanční domy za údajný společný postup v cenách poplatků potrestal. S největší pravděpodobností tak brzy šetření odloží už v takzvaném prvním stupni.
"Nemohu to potvrdit ani vyvrátit, šetření ještě nebylo oficiálně ukončeno a jeho průběh nesmím komentovat," uvedl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina. Ten v září nahradil v čele úřadu Josefa Bednáře, který šetření s bankami zahájil letos v květnu.
Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka se pod drobnohled antimonopolního úřadu dostaly poté, co zveřejnily rekordní miliardové loňské zisky. Představitelé bank včera nechtěli předpokládaný verdikt podrobněji komentovat; ale potvrzovali, že rychlé uzavření kauzy je pro ně důležité, protože střet s antimonopolním úřadem může poškozovat jejich jméno před klienty.
Bankéři podle svých slov nicméně čekají, že šetření vyzní v jejich prospěch: "Vždy jsme očekávali, že výsledek zkoumání rozptýlí pochybnosti a neopodstatněné spekulace. Bankovní sektor je velmi konkurenční a vzdálený tomu, co by mohlo být označené za kartelové prostředí," reagoval Patrick Daems, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.
Pravděpodobné vítězství bank však zřejmě sklidí kritiku obránců spotřebitelů, kteří si slibovali, že úřad proti bankám zasáhne.
"Chtěli jsme, aby zrušil poplatky za zrušení účtů a také zakázal bankám, aby si nechaly za některé služby platit dvakrát. Lidé platí za vedení účtu, banky jim ale naúčtují každou službu, kterou k němu používají," řekla Ivana Picková ze Sdružení na obranu spotřebitelů.
Z přehledu poplatků, které nabízejí tuzemské banky za podobné služby, je zřejmé, že většina z nich je na srovnatelné úrovni, nejsou ale stejné.
Banky je začaly zvedat po vstupu zahraničních vlastníků, když investovaly do nových technologií a rozvoje nových služeb. Naposledy se poplatky zvyšovaly loni, kdy zdražila Česká spořitelna i ČSOB, ještě počátkem letošního roku šla s cenami nahoru Komerční banka.
Tlak na banky ze strany státu však nekončí. Ministr financí Bohuslav Sobotka je nutí, aby změnily chování ke klientům. Návrhy nových pravidel, podle kterých by měly banky vydávat například přehlednější ceníky a umožnit snazší přechod ke konkurenci, chce předložit vládě do konce října.
Bankéři zatím nemíní na většinu Sobotkových návrhů dobrovolně přistoupit a chtějí s ministrem dál vyjednávat.