Změny v obchodním rejstříku podražily


Jednání firem s rejstříkovými soudy není jen o ztrátě času. Často jde i o peníze.
"Při vyzvednutí aktuálního výpisu z obchodního rejstříku jsme platili dvakrát víc než dosud," říká spolumajitel advokátní kanceláře v Praze Jakub Kališ. Výpis který má platnost jen 90 dnů, byl od roku 1990 jednostránkový. "Léta kupujeme jeden kolek, náhle je stejný výpis dvoustránkový a musíme platit dva kolky po sedmdesáti korunách - tedy nárůst ceny o sto procent."

Papírování přibylo

Důvod? Na první pohled směšný, ale soudci ho potvrzují. Výpis je od září dvoustránkový, protože soud má upravený počítačový program. Úprava programu spočívá v tom, že na výpisu jsou roztažené řádky tak, aby se text na jednu stránku již nevešel.
Příkladů je víc. "Zákon staví podnikatele i nás do situace zbytečného papírování," uznává rejstříková soudkyně v Ústí na Labem Iveta Hendrychová. Prvozápis (založení firmy) před 1. červencem vyžadoval složení základního jmění, soudních poplatků a jeden list velikosti A4 s názvem firmy, sídlem, odpovědnými osobami a majetkem. Už více než čtvrt roku ale musí podnikatelé odevzdávat pět stran naprosto zbytečných údajů.
"Tento způsob navyšování poplatků je opravdu geniální a gratulujeme tomu, kdo tento jednoduchý nápad dostal. Zároveň je ale, podle našeho názoru, velice nemorální," kritizuje advokát Kališ.
Česká advokátní komora situaci zatím monitoruje, ale stížnosti členů i klientů už se množí. Každá firma potřebuje mít výpis ne starší 90 dnů, jak vyžaduje zákon (například o veřejných zakázkách).

Problémy s formuláři

Soudy přitom zaznamenaly meziroční propad zápisů do rejstříků. "Sám jsem od 1. července nezažádal o žádný záznam a všechny klienty od toho odrazuji," říká jeden ze zavedených expertů na obchodní právo v hlavním městě. Přiznává, že sám neví, jak správně formuláře vyplnit a soudy v Praze uznávají jiné údaje než brněnští či budějovičtí soudci.
"V létě jsme to přisuzovali okurkové sezóně, ale teď je jasné, že firmy o zápisy žádají, až když už nemají jinou možnost," potvrzuje ústecká soudkyně Hendrychová. I tak ale ústecký soud vrací firmám až devět z deseti doručených žádostí kvůli formálním chybám.
"V Praze je to často přes polovinu, ale sídlí zde velké firmy a najímají si zkušené advokáty, ani ti ale formality neuhlídají," připouští místopředsedkyně pražského soudu Monika Vacková.
Nejlepší situace panuje podle průzkumu HN v obvodu českobudějovického soudu. "Samozřejmě podnikatelé bojují s novými formuláři a je tak více chyb při vyplňování, to se ale brzy zažije. V Českých Budějovicích navíc rejstřík fungoval bez problémů už před změnou," říká člen advokátní komory Jan Nádravský. "Věřím, že se situace zklidní, až se formuláře zažijí," říká i pražský právní expert Kamil Blažek.
Lepší fungování rejstříků před letní změnou přitom přiznávají i podnikatelé z celé republiky. "Změna přinesla zmatky, nebyl to ale záměr" říká předkladatel novely poslanec Jiří Pospíšil (ODS). Záměr byl co nejvíc zjednodušit a zpřehlednit právě formuláře. Po dlouhé práci s úředníky, podnikateli a právníky se to podařilo, ale Ministerstvo spravedlnosti nakonec vyhláškou začalo přes všechny dohody požadovat vlastní formuláře, které způsobují zmatky. Kdyby začaly platit původně dohodnuté věci, tři čtvrtiny problémů by odpadly, domnívá se Pospíšil.
Do konce týdne mají rejstříkové soudy odeslat své zkušenosti s tříměsíčním fungováním rejstříků v nové situaci. O víkendu zasedal Sněm Advokátní komory, aktuální problémy se ale neřešily. Je to věc zákonodárců, my se musíme přizpůsobit platnému právu, prohlásil jeden z účastníků.