Konec letního času je hodina práce zadarmo

Ze soboty na neděli se bude v Česku pracovat celých šedesát minut zadarmo. Důvod? Změní se letní čas na zimní a přesně ve tři ráno se ručičky posunou zpět o jednu hodinu.
Zaplaceno za hodinu práce navíc nedostanou podle odhadu Ministerstva práce a sociálních věcí tisíce lidí, kteří v té době budou pracovat. Jedná se například o zdravotníky, řidiče nebo třeba zaměstnance obchodního řetězce Tesca, které má otevřeno nonstop.
"Je to nespravedlivé," říká Jan Procházka, řidič městského autobusu v Praze. "Změna času mě tak připraví asi o 110 korun hrubého," stěžuje si.
Naopak Marošovi Markovičovi z bezpečnostní agentury D.I. Seven posun ručiček nevadí. "Čas se mění již řadu let a nikdy jsem o tom nepřemýšlel," tvrdí. Firmy, které zaměstnávají lidi na směny, jim přitom za hodinu noční práce navíc nemusí podle nařízení vlády zaplatit.
Odborářům fakt, že mnozí budou v neděli pracovat hodinu navíc zdarma, nevadí. Naopak. Na přípravě nařízení, které takto pracovní dobu upravuje, se aktivně podíleli. "Předpis jsme připravovali v souladu s evropskými směrnicemi. V praxi s ním nemáme problémy," uvedla Jana Kašparová, mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů.
Při změně letního času na zimní tak zaměstnanci v třísměnném provozu odpracují v daném týdnu 38,5 hodiny namísto 37,5 hodiny. Na druhou stranu - v březnu příštího roku, kdy se budou ručičky hodinek posouvat o hodinu vpřed, budou lidé zase pracovat o hodinu méně.
To ale řadu lidí nezajímá. Nikde nemají jistotu, že při změně zimního času na letní budou zase sloužit.
"Začátkem roku půjdu do důchodu, a tak se mi hodina práce navíc na jaře nevrátí," říká Procházka.
Právníci se shodují na tom, že dožadovat se zaplacení hodiny práce navíc by nemělo smysl. Muselo by se také prokázat, že předpis, který upravuje odměnu za směnu, ve které se posouvaly ručičky o šedesát minut zpět, je v rozporu se zákonem
Na druhou stranu ani zaměstnavatelé v praxi nevyžadují při změně zimního času na letní po pracovníkovi, aby odpracoval ještě hodinu navíc.
"Společnost Tesco dodržuje nařízení vlády. To uvádí, že při zavedení letního času pracují lidé ve směnném provozu o hodinu méně a při zavedení zimního zase o hodinu více. Zkrácení ani prodloužení pracovní doby nemá žádné dopady na odměňování," uvádí například Jana Matoušková, mluvčí obchodního řetězce Tesco.
Problému se změnou času se vyhnou pouze ti noční pracovníci, kteří mají hodinovou mzdu. Na jejich výplatní pásce se posun ručiček o hodinu vůbec neodrazí.
V tom, zda má vůbec význam posouvat dvakrát ročně ručičky hodinek o hodinu dopředu a zpět, se odborníci neshodnou. Zastánci změny času poukazují na úsporu elektřiny - s příchodem jara začnou lidé pracovat o hodinu dříve a také se nemusí tolik svítit. Podle odpůrců ale úspora elektřiny není tak velká a změna času špatně působí na biorytmus člověka. Zimní čas nepřivítají ani mnozí motoristé, ti budou muset od neděle neustále svítit.