Doba historicky levných hypoték je nenávratně pryč. První tuzemské peněžní domy už využily zvýšení sazeb centrální banky z minulého týdne o čtvrt procentního bodu a začaly zvedat úroky. Nejčastěji využívané hypotéky banky dokonce zdražují o víc, než sazby zvýšila ČNB.

Další budou následovat
Hypotéky jsou od úterka dražší v HVB Bank a Živnobance, včera se k nim přidala i Raiffeisenbank. Další finanční ústavy budou následovat, je jen otázkou kdy. Současné zvýšení úroků bude přitom pro většinu nových majitelů hypoték dost citelné. Například u miliónové hypotéky se splatností na dvacet let se měsíční splátka může zvýšit až o pět set korun.
Banky totiž zvedají úroky zhruba o 0,2 až 0,4 procenta, ale nejvíce právě u hypoték s pětiletou fixací a dlouhou dobou splatnosti. Tyto hypotéky si lidé berou nejčastěji.
Například HVB Bank zvýšila úroky zhruba o 0,3 procenta a aktuální sazba na hypotéce s dvacetiletou splatností a s pětiletou fixací dosahuje nyní v tomto peněžním domu 4,3 procenta.
Živnobanka zvýšila sazby se zafixovanými úroky na pět let o 0,15 procenta na 3,9 procenta. Sazby u hypoték zafixovaných na jeden rok se v tomto ústavu zvýšily o 0,1 procenta na 2,7 procenta.
"Po zvýšení sazeb centrální banky peníze na mezibankovním trhu zdražily. Hypotéky částečně financujeme z tohoto zdroje, proto jsme je museli zdražit," uvedl Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.
Úroky na hypotékách s pětiletou fixací se včera v této bance zvýšily téměř o 0,4 procenta na současných 4,22 procenta.
Zdražení hypoték se dá brzy čekat i v dalších bankách, vyplynulo ze včerejší sondy Hospodářských novin mezi dalšími ústavy. Například u největší banky na tomto trhu, České spořitelny, je zvýšení úroků na hypotékách pravděpodobné už za několik dní.
"Analyzujeme situaci a ve druhé polovině příštího týdne oznámíme, jaké změny uděláme jak na straně úvěrů, tak i vkladů," řekla včera mluvčí spořitelny Klára Gajdušková. Podobně se vyjádřila i Komerční banka. GE Money Bank bude podle jejího mluvčího Jana Heinze jednat o sazbách tento pátek. Na zvýšení sazeb se chystá i po spořitelně druhý největší hráč tohoto trhu, Hypoteční banka. "Do konce měsíce úrok zřejmě upravíme," řekl její šéf Jan Sadil.

Zdražení zbrzdili poslanci
Zdražení hypoték mohlo být však ještě vyšší, než se nyní rýsuje. Pokud by poslanci včera nezamítli vládní návrh na zrušení daňových výhod na hypoteční zástavní listy, pak by banky měly o důvod víc, proč úroky zvyšovat. Například Česká spořitelna uvedla, že kvůli tomu by musela zvýšit úroky na hypotékách o 0,1 až 0,3 procenta, protože by se jí tím zdražily zdroje.
I přesto lidé musí s dalším zdražováním hypoték počítat. ČNB dala najevo, že zvýšení sazeb z minulého týdne by letos nemuselo být poslední. V takovém případě se dá čekat, že banky by ho opět využily ke zvýšení úroků na hypotékách.
I když většina bank používá na jejich financování peníze z hypotečních zástavních listů, které nejsou tak těsně svázané s vývojem na mezibankovním trhu, nebudou chtít zdražení hypoték příliš odkládat. Marže na hypotékách se totiž v minulém období kvůli silné konkurenci dostaly na historické minimum a banky si budou chtít otestovat, jestli na hypotékách nemohou znovu víc vydělat.

051103-18-1 ()