Přijetí nové evropské směrnice o službách by totiž mělo usnadnit volný pohyb služeb v Evropské unii. Největší přínos by směrnice měla pro české stavebnictví a velkoobchod, právní a účetní služby a oživila by i oblast zdravotnictví, sociálních služeb a vzdělávání.

"Mezi hlavní efekty směrnice pro Českou republiku by mělo v průběhu tří až pěti let patřit zvýšení HDP o jedno až dvě procenta, vytvoření přibližně 25 tisíc pracovních míst a expanze přidané hodnoty českého exportu o šest miliard korun," řekl Martin Tlapa. Dodal, že nová směrnice by měla být zaměřena na odbourání právních a administrativních bariér pro volný pohyb služeb uvnitř EU, které nyní českých podnikům ztěžují přístup na evropské trhy.

Od směrnice se směrem k české ekonomice očekává největší přínos pro sektory stavebnictví a velkoobchodu (růst odvětví a zaměstnanosti), právní a účetní služby (růst odvětví a mezd) a oživení v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb a také ve vzdělávání.

Nastartování rychlejšího růstu, který by byl realizován jak v rámci domácího trhu, tak na trzích mezinárodních, je obtížné bez efektivní podpory ze strany státu. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto ve spolupráci s agenturou CzechTrade zadalo zpracování Analýzy služeb pro průmysl. Podpora exportu služeb hraje dominantní roli v návrhu Proexportní strategie ČR pro roky 2006 -2010 i návrhu Strategie agentury CzechTrade pro stejné období.

„Analýza služeb pro průmysl, kterou zadalo společně MPO a CzechTrade, je startovní čarou pro účinné kroky podpory tohoto důležitého sektoru a nezbytným předpokladem úspěšných asistenčních služeb státu v zahraničí, stejně jako navržení dotačních schémat v rámci nového programovacího období Strukturálních fondů EU pro roky 2007-2013,“ upozornil Tlapa.


Evropský parlament by měl o uvolnění volného pohybu služeb EU hlasovat nejdříve příští rok v lednu. Směrnice nebude moci být schválena za nynějšího britského předsednictví v EU. Británie přitom doufala, že se jí podaří návrh předložený na jaře 2004 protlačit. Česká republika vůči němu nemá větší výhrady.

Služby vytvářejí v EU 70 procent hrubého domácího produktu. Jejich volný pohyb platí na papíře, ve skutečnosti mu brání řada překážek v podobě velmi rozmanitých národních předpisů a administrativních zvyklostí. Evropská komise odhaduje, že jednotná regulace umožňující liberalizaci by výrazně podnítila evropskou ekonomiku, zajistila nárůst HDP až o jedno procento. Odpůrci namítají, že by vedla k sociálnímu dumpingu.