Sobotka předloží vládě návrhy příští týden

Ministr financí Bohuslav Sobotka včera znovu pohrozil tuzemským peněžním domům, že své návrhy na zvýhodnění klientů bank je připravený prosadit za každou cenu. "Pokud Česká bankovní asociace odmítne podepsat memorandum, připravíme návrhy změn legislativní formou," uvedl Sobotka pro HN. Návrhy předloží vládě ministr příští středu a ve stejný den budou i na programu kabinetu.
Vicepremiér už před měsícem oznámil, že část změn je připraven prosadit zákonem a zároveň vyzval banky k podpisu společného memoranda, které by zahrnovalo další z jeho návrhů.
S podpisem požadovaného dokumentu ale Sobotka nemůže zatím počítat. Banky takovou dohodu odmítají: "Navrhovaný postup, tedy přislíbit podepsání dokumentu, který dosud nezačal vznikat, je minimálně nestandardní. Pokud by na to banky přistoupily, bylo by to nezodpovědné a na úkor kredibility bankovní profese," napsal ministrovi mimo jiné šéf asociace Pavel Kavánek.
Ministerstvo financí je posledním vývojem rozčarované. "Jsem zklamaný nekonstruktivním přístupem asociace. Je v rozporu s tím, co banky říkaly," uvedl Sobotkův náměstek Tomáš Prouza, který většinu jednání s bankami vedl. Podle něj nejsou banky v postoji k dohodě jednotné. "Některé, jako Česká spořitelna, Komerční banka či Živnostenská banka, daly najevo vstřícnější postoj," tvrdí Prouza
Zdroje z bankovních kruhů, které si nepřejí být jmenovány, říkají, že k určité formě dohody se Sobotkou nakonec dojde. "Nebude se to jmenovat memorandum a nebude obsahovat všechny Sobotkovy návrhy." Možnost nějaké formy dohody naznačila mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková: "Věříme, že na obou stranách je dostatečná vůle celou záležitost konsensuálně uzavřít. Zda to bude v podobě memoranda nebo jiné dohody, není pro ČS podstatné. Klíčový je obsah, nikoli forma případné úmluvy."
Banky ale zároveň odmítly většinu návrhů, které chce Sobotka prosadit zákonem. U části, například u zrušení poplatků za neuznanou reklamaci, za zrušení účtu a za další výstupní poplatky, poukazují, že by to bylo v rozporu s antimonopolním právem. U jiných, jako jsou reklamní standardy pro finanční služby, požadují zavedení stejných pravidel i pro další sektory, aby to banky nediskriminovalo.
Některé změny banky udělat přesto chtějí, ale jen formou kodexu. Z návrhu, který asociace HN poskytla, vyplývá, že banky by v něm například zaručily včasné informace o změnách sazebníků. Nebo, že klient dostane při uzavření smlouvy aktuální sazebník. Anebo, že lidé budou mít možnost odmítnout posílání reklam ve výpisu z účtu. Návrh začne asociace diskutovat se spotřebitelskými organizacemi příští týden, samotný kodex bude k dispozici do konce letoška.
Regulaci bank připravují také na Slovensku. Ministr financí Ivan Mikloš chce například uzákonit povinné informování o poplatcích při uzavírání smlouvy a při každé změně sazebníku. Chce i společnou databázi poplatků. Účinnost změn plánuje od března 2006.

Co chce MF prosadit změnou zákonů:

1. zákaz účtování poplatků za neuznanou reklamaci, 2. zákaz účtování poplatku za vedení účtu v době mezi zánikem a zrušením, 3. povinné přikládání sazebníků ke smlouvám, 4. možnost odstoupení od smlouvy s bankou v případě nesouhlasu s novým sazebníkem (dvouměsíční ochranná lhůta), 5. informování o změně ceníku s dostatečným předstihem (1 měsíc), 6. možnost klienta odmítnout přikládání reklamy do výpisů z účtu, 7. zavedení minimálních standardů reklamy na finanční služby, 8. zřízení institutu finančního ombudsmana, 9. zavádění dlouhodobého systému vzdělávání obyvatelstva v oblasti finančních produktů, 10. zřízení jednotné databáze sazebníků, 11. stanovení obsahu infolistů (povinné informace o vlastnostech produktů), 12. sjednocení podmínek pro transparentnost podobných produktů.

Co chce MF prosadit memorandem s ČBA:

1. uvádět celkové ceny operací, 2. zpřístupnit podrobné sazebníky, 3. informovat klienty o konkrétních dopadech změn sazebníků (web, infolinka, pobočka), 4. vytvořit Kodex práv klientů, 5. definovat propočty a ukazatele (např. RPSN u hypoték), 6. definovat pravidla pro změnu banky a přestupní servis, 7. garantovat výhodnost balíčků proti stejné kombinaci samostatných produktů, 8. zavázat se, aby klienti nebyli nuceni k pořizování dodatečných produktů a služeb, 9. zavést evropské standardy pravidel ochrany držitelů platebních karet, 10. zvýšit povědomí klientů o zpracovávaných osobních údajích, 11. vytvořit dlouhodobou expertní pracovní skupinu pro bankovní sektor.

Návrhy MF formou doporučení:

1. nabízet výpisy z účtu v libovolné frekvenci a formě, 2. zohlednit nižší distribuční náklady u elektronických výpisů v poplatku
Zdroj: Ministerstvo financí