Inflace a nízké úroky připravily vkladatele v bankách o veškeré výnosy n Nejúspěšnější byl letos nákup českých akcií
Kdo letos nechal své peníze ležet v bance, prodělal. Z propočtu Hospodářských novin vyplývá, že vklad v bance se během roku znehodnotil asi o procento a půl.
Je to po loňském roce nejhorší výsledek, třeba ještě před třemi roky se vklady mírně zhodnotily.
Hlavním důvodem jsou nízké úroky z vkladů, ty jsou nižší než inflace.
Pokud například člověk uložil na počátku roku sto tisíc korun na termínovaný vklad, pak při letošní inflaci odhadované na 2,5 procenta a patnáctiprocentním zdanění musí počítat s prodělkem 1310 korun. Konečná ztráta však bude ještě vyšší. Vedení termínovaného účtu stojí zhruba dvě stě korun ročně.
Ještě hůře dopadnou lidé, kteří nechávají peníze na běžném účtu. Z modelových sta tisíc korun na počátku roku letos reálně prodělají více než dvě procenta, což představuje ztrátu více než dvou tisíc korun. Průměrný úrok totiž dosahuje jen půl procenta, přitom za vedení tohoto účtu banky požadují od 240 do 360 korun ročně.
Pro střadatele je tak letošek pokračováním černého období, které začalo vloni. Jen malou útěchou jim může být, že letošní ztráty na vkladech v bankách budou o něco menší než před rokem.
I když vklady v bankách nic nepřinášejí a naopak ještě úspory "požírají", Češi na to výrazně nereagují. Celkové vklady domácností se stále zvyšují, letos narostly o čtyřicet čtyři miliard korun a do konce října podle statistiky ČNB přesáhly 996 miliard korun. Za rok tak Češi znehodnocením vkladů přijdou asi o patnáct miliard.
Podle odborníků lidé nechávají peníze na účtech i proto, že často plánují koupi vlastního bytu a jeho vybavení a chtějí mít peníze rychle k dispozici.
V porovnání s loňskem však určitá změna v chování lidí nastala. Přibývá lidí, kteří investují do fondů či akcií. "Týdně nám do fondů přibývá dvě stě až tři sta miliónů korun," říká Petr Schůt z České spořitelny.
Nejlíp letos udělali lidé, kteří koupili české akcie. Kdo v lednu nakoupil za sto tisíc akcie Unipetrolu, mohl je nyní prodat za 240 tisíc korun. Po odečtení inflace a poplatků je čistý výnos kolem 131 tisíc korun. U akcií ČEZ se stotisícová investice po roce zhodnotí bezmála na dvě stě tisíc korun.
Zájem si drží díky státnímu příspěvku drží i stavební spoření, kde roční výnos dosahuje kolem sedmi procent.
Ani vyhlídky na příští rok nejsou pro konzervativní Čechy, kteří sázejí na vklady, dobré. "Očekávám růst inflace, který bude doprovázený růstem úrokových sazeb. Reálný výnos z vkladů se proto proti letošku nezmění," říká analytik David Navrátil.

Jak se vyplatí uložení peněz