Česko se stává "průmyslovým parkem"


Zájem firem o moderní průmyslové objekty a skladové plochy v Česku razantně roste.
"Jen za jedenáct měsíců letošního roku se český trh rozrostl o 198 tisíc čtverečních metrů moderních průmyslových ploch k pronájmu. V prosinci očekáváme další přírůstek. Přitom za celý loňský rok bylo vystavěno 140 tisíc čtverečních metrů. Trh prochází obdobím obrovského boomu, což platí pro celý středoevropský region," uvedl Ferdinand Hlobil, vedoucí týmu pronájmu průmyslových ploch v Cushman & Wakefield Healey & Baker (C&W/H&B).
Více než 16 miliard korun investovali developeři během uplynulých deseti let do výstavby moderních průmyslových areálů v České republice. Jedná se o prostory určené převážně k pronájmu. Další miliardy investovali samotní uživatelé, aby pronajaté prostory přizpůsobili svému byznysu, tedy do skladových zařízení nebo do výrobních linek.
Nově vystavěné objekty přitom nezůstávají dlouho prázdné, poptávka roste.
"Od letošního ledna do listopadu bylo v Česku pronajato 240 tisíc čtverečních metrů. Přitom za celý loňský rok se pronajalo 173 tisíc čtverečních metrů," dodal Hlobil.

Proč chtějí firmy do Česka?

Impulsem růstu výstavby průmyslových prostor jsou prognózy zájmu západoevropských firem o rozšíření do objektů ve střední a východní Evropě.
"Příliv zahraničních společností do Česka je tak intenzívní, že developeři začali stavět i objekty, na něž nemají konkrétní objednávky od budoucích nájemců. A nepovažují to za riskantní postup," uvedl Cory Hrncirik, vedoucí průzkumu trhu pro střední a východní Evropu v realitní a poradenské společnosti CB Richard Ellis. Tento trend se v Česku objevil v posledních dvou letech, zatímco do té doby se stavělo pouze na objednávku konečného uživatele. Během letošního roku "slepá" výstavba ještě výrazněji vzrostla.
Podle průzkumu European Cities Monitor 2005 společnosti C&W/H&B patří Praha a zároveň i Česká republika mezi nejvhodnější lokality pro expanzi západoevropských firem. V průběhu příštích pěti let hodlá do země přesídlit 34 velkých společností. Víc investorů, celkem 41, může čekat jen Varšava. Do Moskvy se chystá 32 společností, do Paříže 22, do Londýna dvacet, do Istanbulu čtyři.
V Česku se podle názoru manažerů pěti set největších evropských firem, kteří v průzkumu C&W/H&B odpovídali, optimálně spojují podmínky pro nové podnikání. Země leží v sousedství Německa, které je největším evropským trhem, je zde dostatek kvalifikovaných lidí, kteří jsou ve srovnání ze západní Evropou levnější, spolehlivě tu fungují telefony a datová spojení, a kanceláře tady nejsou drahé.

Areály stavějí cizinci

Průmyslové plochy v tuzemsku zajišťují převážně zahraniční společnosti. Žádný významný český developer v tomto sektoru v současné době neoperuje.
Boom výstavby prvotřídních průmyslových objektů v Česku nastal v druhé polovině devadesátých let minulého století. Od roku 1995 v zemi vyrostlo celkem 920 tisíc čtverečních metrů. Zpočátku se výstavba koncentrovala hlavně v okolí Prahy podél dálničních tahů na Brno, na Plzeň a Německo. V posledních třech letech roste zájem o Brno, Plzeň, Hradec Králové a Ostravu.
Nejvíce proinvestovali nizozemští developeři, kteří vybudovali 30 procent všech moderních ploch. Následují Američané, kterým patří 19 procent výstavby, hráči z Velké Británie a Německa.
Nejaktivnější je nizozemská společnost CTP, která dosud postavila téměř 248 tisíc čtverečních metrů (27 procent) všech existujících ploch. Americký developer Prologis ovládá 16 procent trhu se svými parky D1 East Park a D1 West Park. Třetí nejsilnější je německá Viterra s Rudná Logistics Parkem, což představuje 13 procent trhu.

Vývoj investic do průmyslových areálů
Investice za 16 miliard:
Za deset let investovali developeři do průmyslových areálů v České republice 16 miliard korun.
Růst výstavby:
Letos se zvýší množství nově postavených průmyslových ploch k pronájmu z loňských 140 tisíc na 220 tisíc čtverečních metrů.
Růst pronájmů:
Pronájem průmyslových ploch vzroste z loňských 173 tisíc na nejméně 260 tisíc čtverečních metrů v letošním roce.
Příchod nových investorů:
Příčinou růstu je zájem zahraničních společností o Česko - během příštích pěti let se chce do země přemístit 34 nadnárodních firem, což je po Polsku (41 firem) v Evropě, Turecku a Rusku nejvíce.
Proč chtějí firmy do Česka:
Hlavní příčiny zájmu o Česko: blízkost evropských trhů, dostatek kvalifikovaných lidí, dobré dopravní spojení s velkými evropskými městy, kvalita telekomunikačních sítí či relativně nízké mzdy.
Průmyslové plochy patří cizincům:
Celkem 30 procent průmyslových ploch v Česku vlastní Nizozemci, 19 procent Američané, po třinácti procentech mají Němci a Britové.
Zdroj: Cushman & Wakefield Healey & Baker