Pražská burza láme rekordy


Česká burza je již v těsném závěsu za vídeňskou
Akciím tuzemských firem věří zejména investoři z ciziny
Finančníkům v londýnské čtvrti City skončilo včera novoroční volno. A hned to bylo vidět i na burze v Praze. Zahraniční firmy a investoři totiž věří, že se českému hospodářství bude dařit stále lépe, a proto nakupují na pražské burze akcie českých firem.
Burza tak na začátku nového roku již druhý den po sobě o několik bodů posunula historický rekord.
Index PX 50, který zahrnuje devět nejžádanějších firem, stoupl včera na 1494,2 bodu.
Největší zájem přitom měli zahraniční investoři i nadále o elektrárenskou společnost ČEZ - na celkových obchodech se dlouhodobě podílí skoro třiceti procenty.
Podnik totiž koupil v Bulharsku a Rumunsku několik společností, které rozvádějí elektřinu, navíc se snaží o expanzi do Makedonie nebo Černé Hory. Kromě toho cenu firmy zvedá i zdražování elektřiny.
Vedení firmy vedle toho umí investorům své výsledky i náležitě "prodat" - a pořádá například speciální setkání přímo s londýnskými finančníky v City.
Česká burza je tak i díky ČEZ ve střední Evropě jedna z nejúspěšnějších - alespoň co se týká množství peněz, které jí protečou. Podle statistiky Federace evropských burz tak byla na podzim v těsném závěsu za Vídní. Předstihla dokonce i Varšavu, přestože v Polsku je na trhu mnohem více podniků. (V Praze 39, ve Varšavě 255). Za Prahou zůstaly i Budapešť a malá bratislavská burza.
Za celý loňský rok obchodníci v Praze nakoupili a prodali akcie za 1,04 biliónu korun.
A navíc na obchodech velmi dobře vydělali - v průměru 43 procent (o tolik vzrostl loni klíčový index PX 50).
Letos už bude zhodnocení vložených peněz menší: "Index PX 50 by mohl vzrůst asi o deset až patnáct procent," říká například Jan Schiesser, hlavní analytik společnosti Atlantik FT.
Česká burza se potýká s malým počtem firem, které se na ní obchodují. Letos by ale některé další mohly přibýt.
Například počítačová firma BGS Levi Group. Leoš Kalandra, šéf marketingu společnosti, včera HN potvrdil, že o vstupu vedení podniku uvažuje, ale definitivně se ještě nerozhodlo.
Na burze by se mohla objevit i důlní společnost OKD, ovládaná Zdeňkem Bakalou.
Z loňského průzkumu HN vyplynulo, že o stejném kroku uvažuje i prodejce zahradní techniky Mountfield. A pomoci by mohli i fotbalisté. O vydání akcií obchodovatelných na pražské burze uvažuje i fotbalová AC Sparta.
Podpořit kapitálový trh může i stát. Z průzkumu HN vyplývá, že by se na burze v následujících letech mohly objevit například Letiště Praha či České aerolinie.
Podle expertů se ale letos dá očekávat, že přijde jen několik málo firem.
"Letos by se nám mohla povést jedna až dvě emise," říká Markéta Mühlhoferová, která u České spořitelny pomáhá firmám se vstupem na burzu.
Podle ní bude úspěch, pokud letos na burzu přijdou dohromady tři firmy.
Vloni se na ní objevily také jen dvě nové - CME a Orco Property Group.
Pokud společnosti budou svůj vstup na burzu odkládat, možná přijdou o nejvhodnější okamžik, varuje Petr Hlinomaz z firmy BH Securities. Letos bude podle něj o české akcie ještě zájem, příští rok už nemusí být tak příznivý.