Česká spořitelna opouští Prahu


Česká spořitelna, která má v tuzemsku nejvíce drobných klientů, přemísťuje tři velká pracoviště z Prahy do středních Čech. Krok, od něhož si banka slibuje úspory v řádech desítek miliónů korun, zapadá do dlouhodobého trendu v bankovnictví - jít tvrdě za úsporami v nákladech.
Namísto v Praze začnou účetní a lidé starající se v České spořitelně o správu majetku a platební styk pracovat v Kladně, Kutné Hoře a Příbrami. Do tří středočeských měst, kde už má banka vlastní budovy, se letos postupně přestěhují pracoviště z deseti pronajatých pražských domů. Právě ukončení pronájmů přinese spořitelně zmíněné desítky miliónů ročně.
Krok, ke kterému spořitelna přistoupila, udělaly nebo zvažují další firmy. Například ČSOB loni přesunula do klientského centra v Hradci Králové činnosti související s vymáháním pohledávek. Centrálně tam také zpracovává platební příkazy.
Česká pojišťovna zase soustředila správu a likvidaci pojistek do Brna. GE Money staví nové centrum zákaznických služeb v Ostravě.

Za levnějšími domy i lidmi

Pavel Prokop z poradenské společnosti M.C. Triton potvrzuje, že trend, který je už delší čas postřehnutelný v zahraničí, přišel i do Česka.
"Firmy vždy zvažují alternativu přemístit některé činnosti. Myslí si, že najdou v regionech stejně kvalifikovanou a přitom levnější pracovní sílu než v Praze. A také levnější nájmy nebo nemovitosti než v Praze," říká Prokop.
Zatím nejprůkazněji se tento trend v Česku ukázal na call centrech. Jak telefonní operátoři, tak i banky postupně zřídili klientská centra v krajích a zaměstnali v nich místní lidi. "V Hradci Králové jsou samozřejmě nižší mzdové náklady než v Praze. Navíc tu studují vysokoškoláci, které můžeme zaměstnávat i na částečný úvazek. Celkem zaměstnáváme zhruba 350 lidí," říká mluvčí ČSOB Hejzlar.

Autobus pro účetní

Spořitelna zatím nepočítá, že by jí poslední krok přinesl výrazné a okamžité úspory na mzdách. Tři čtvrtiny z celkem 350 zaměstnanců, kterých se stěhování týká, totiž už kývlo na nabídku, že do práce budou dojíždět. Banka zaručila, že jim nezmění pracovní smlouvy. "Mezi Prahou a místy, kam zaměstnanci dojíždějí, jezdí kyvadlový autobus, který platíme. Po přestěhování navíc dostanou mimořádnou odměnu," uvedla mluvčí spořitelny Klára Gajdušková.
Určitou úsporu však banka čekat může. O doplnění zaměstnanců v Kutné Hoře, kde od dubna začne fungovat nové pracoviště, požádala spořitelna místní úřad práce. Vytvoří totiž čtyřicet nových míst, na každé může dostat dotaci šest tisíc korun za pololetí. "Spořitelna si už proškoluje prvních devět adeptů, které jsme jí z naší databáze nezaměstnaných poskytli. Předběžně jsme mluvili o zhruba padesáti lidech," řekl šéf úřadu práce v Kutné Hoře Václav Kaše. Průměrná hrubá měsíční mzda je ve Středočeském kraji nižší než v Praze. Například úředníci na přepážce banky berou v průměru 15 737 korun, v Praze o dva tisíce korun více.

Stěhováním to nekončí

Stěhování z Prahy bude podle všeho pokračovat. Firmy s ním počítají v dlouhodobých projektech. A u bank navíc odpovídá už prosazovanému konceptu úspor. Do něj patří třeba i přesvědčování klientů, aby účty obsluhovali přes počítač či telefon, protože každá návštěva na přepážce je pro banku mnohem dražší.
Další etapou je využití mezinárodní "dělby práce". Erste Bank chce do roku 2008 koordinovat některé služby v celé skupině. "Třeba nákup vybavení nebo výrobu platebních karet," uvedla mluvčí Hana Cygoňková. Erste tím zvýší výnosy o 210 miliónů eur.